Kitap Okutan Gizli Oda!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kitap sevgisi içinde olan insanların vazgeçemeyecekleri bir mekan. New York’ta bir orman içinde inşa edilmiş bu kütüphane alışılmış dışında bir mekanı var.

  Bir çok insanın kafede, bindikleri toplu taşım araçlarında ya da kalabalık mekanlarda kitap okuyabilirler. Fakat kimi insanlarda kitap okumak için sessiz ortam arar ve dikkatlerini dağıtacak en ufak bir uyarıcı istemezler. Bu yüzden bulabilecekleri en sessiz köşeleri seçerler.

  İşte tam da bu insanlar için tasarlanmış bir bu New York’da bulunan orman içinde saklı kütüphane.

  Saklı kütüphane orman içine arazinin bir parçası olarak düşünülmüş. Tasarımı ise Amerikan mimarlık firması Studio Padron’a ait. Mikro siyah kulübe, hem konforlu kütüphane hem de misafirhane olarak düşünülmüş. Kütüphane misafirhaneden bağımsız tek odalı. Minimalist kütüphanenin adı Norveç dilinde gizli oda anlamına gelen Hemmelig Rom.

  Orman içindeki bu minimalist siyah kulübe, 20 metrekare bir alana inşa edilmiş ve etrafı meşe ağaçları ile çevrili. Kütüphane yapımında kullanılan ağaçlar ise ana ev yapılırken devrilmiş olan yaşlı meşe ağaçları.

  Gizli kulübe uzun zamanda yapıldı. Bunun nedeni ise kesilen kütüklerin kuruması için araziye bırakılarak birkaç yıl beklenmesi. Kütüphanenin iç dizaynı da oldukça rahatlatıcı. Hiçbir fazlalık yok. Herşey sakince kitap okumanız için hazırlanmış. İçinde sadece bir yatak, bir koltuk, bir masa ve bir odun sobası var. Bunun dışında duvarlar ağaçtan yapılmış raflarda kitaplarla dolu.

  Kategori:
  Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya