Kentsel Dönüşümün Yeşil Alan Fırsatına Dönüştürülme Yöntemleri Tartışıldı

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde düzenlenen “Güngören Kentsel Dönüşüm Projesi Paneli”nde kentsel dönüşümün yeşil alan fırsatına dönüştürülme yöntemleri tartışıldı.

  Güngören Kentsel Dönüşüm Projesi’nin üniversitede kurulan İstanbul ve Anadolu Araştırmaları Merkezi’nin bir çalışması olduğunu belirten İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Evci, “Kentsel dönüşüm şu anda çok revaçta olan bir çalışma şeklidir. Üniversitede Güngören Bölgesi’nden başlayarak İstanbul’a yaymak çalışmalarımızın bir parçasıdır” dedi.

  Mimarlık Fakültesi bölüm öğrencileriyle geçen yıl Güngören üzerine bir kentsel dönüşüm projesi planladıklarını söyleyen İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet Turhan Altıner ise, “50 öğrencimizle Güngören’e gittik, yaptığımız çalışmayı da değerlendirdik. İlk olarak durumu analiz ettik ve Türkiye’de kentsel dönüşüm projelerinin en önemlilerinden birini gerçekleştirdik. Çalışmaları konu alan bir sergi ve panel düzenledik. Panelde Güngören’in İstanbul’daki yerini, projemizin amaçlarını konuşacağız, çalışmalarımızın doğruluğu konusunda Şehircilik Hukuku alanında çalışan birinin değerlendirmesini de alacağız” dedi.

  İmar Kanunu’nda arazi ve arsa düzenlemelerine ilişkin maddesinde planlardaki arazi kullanım kararlarının mülkiyet tanımı ile ilişkilendirilmemesi sonucunda oluşan sorunlara değinen Altıner “18. madde uygulaması kanunda çok önemli bir maddeyi oluşturuyor. Bu maddeyi nasıl uygulayabileceğimizi konuşacağız” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya