Kentsel Dönüşümle Kartal’ın Yıldızı Parladı

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Marmara bölgesinde hayata geçirilen dev projelerin merkezinde yer alan Kartal, kentsel dönüşümle beraber yükselişe geçti. Kartal konut fiyatları 1 yılda yüzde 18 arttı…

  Osmanlı ve Cumhuriyet’in kuruluş dönemlerinde bir balıkçı kasabası olan Kartal 1947 yılında endüstri bölgesi ilan edilmesiyle beraber günümüzde kadar sanayi bölgesi olarak gelişimi sürdürdü.

  Ağırlıklı olarak iş merkezlerine ve fabrikalara ev sahipliği yapan Kartal dönüşümle beraber çehresini değişiriyor. İstanbul’un balkonu olarak adlandırılan ilçe, kentsel dönüşümle beraber son yılların parlayan yıldızı halinde geldi.

  DÖNÜŞÜMLE ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

  Kartal Belediyesi’nin Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden olan ‘Dönüşümde Kartal Modeli’ ile ilçede kentsel dönüşüm projelerinin sayısı artmaya başladı. İlçede çok sayıda bina ve site dönüşümle beraber yerini nitekli ve markalı konut projelerine bırakıyor.

  Kartal konut projeleri ağırlıklı olarak E-5 aksı üzerinde ve sahilde yükseliyor. İlçenin kuzeyinde bir tarafı Aydos Tepesi’ne bakan, bir tarafı müthiş deniz manzaralı Yakacık bölgesi de konut geliştiricileri ve yatırımcıları tarafından tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor.

  KARTAL DÜNYAYA AÇILIYOR

  Belediyenin çalışmalarının yanı sıra yeniemlak kartal konut projeleri ne hayat veren firmalar ilçenin daha iyi tanıtılması ve dünyaya açılması için bir araya geldi. AND Gayrimenkul, Dap Yapı, DKY İnşaat, İş GYO ve Metsan İnşaat tarafından kurulan bu önemli oluşuma Kartal Bölge Platformu adı verildi. Kartal Bölge Platformu çeşitli etkinlikler ve iletişim çalışmalarıyla ilçeyi dünyaya açmak için çalışmalarını sürdüyor.

  Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 dakika mesafede konumlanan ilçede deniz ulaşımının yanı sıra 2013’ten beri Kadıköy Kartal metro hattı hizmet veriyor. Metrobüse entegre olan metro hattı ulaşımla beraber ilçede emlak fiyatlarını da olumlu anlamda etkiledi.

  FİYATLAR 1 YILDA YÜZDE 18 ARTTI

  Yenilenen yapı stoğu ve kamu yatırımlarıyla beraber Kartal’da konut fiyatları 5 yılda yüzde 167, son 1 yılda ise yüzde 18 artış gösterdi. Kartal konut fiyatları incelendiğinde metrekaresi ortalama 3 bin 170 TL civarlarında seyrediyor.

  DEV YATIRIMLARIN MERKEZİNDE

  Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ve İstanbul Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı projeleri Marmara bögesinde bir çember oluştururken, Kartal bu yatırımların merkezinde yer alıyor.

  Yapım çalışmaları devam eden Marmaray ve Kartal Kaynarca metrosunun da hizmete girmesiyle ilçeye ulaşım daha da rahatlayacak. Tüm bu dev yatırımlar göz önüne alındığında gelecek yıllarda Kartal’ın yükselişini sürdürmesi kaçınılmaz görünüyor…

  Kaynak Yeniemlak.com

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya