Kent Mimarisi Ve Tarihi Doku Tartışıldı

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Birleşmiş Kentler Okulu–Kentin Serüveni Konferansı’nda kent mimarisi, tarihi doku başlıkları ele alındı, tarihi ve kültürel dokuların harmanlanmasının turizm açısından önemi vurgulandı.
  Kolaylaştırıcılığını Sosyolog Zeynep Banu Dalaman’ın yaptığı “Birleşmiş Kentler Okulu-Kentin Serüveni” konferansına Prof. Dr. Turhan Nejat Aral, Dr. Sinan Genim, turizmci Yüksel Türemez ve turizmci Turgay Kıran konuşmacı olarak katıldı.
  Konferansta, kentlerin mimarisindeki tarihsel süreci gerek akademik açıdan gerek turizm sektörünün uygulamaları açısından ele alındı. Alış-veriş merkezlerinin kültürel faaliyetlere uzak kalması eleştirilirken ayrıca, tarihi ve kültürel dokunun harmanlandığı kentlerin turizm açısından cazibe merkezine dönüştüğü vurgusu öne çıktı, özellikle şehirlerdeki meydan, cadde ve sokak kültürünün önemi vurgulandı.

  Meydan kültürüne değinen İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turhan Nejat Aral, “Cumhuriyet dönemine kadar Türkiye’de meydan kültürü bulunmuyordu. Cumhuriyetle birlikte meydanlar oluşmaya başladı. Alışveriş merkezleri kültürel faaliyetlere uzak kalarak daha çok marka ticaretini ön plana çıkardılar” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir