Karkas Bağ Evi…

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tamamı ahşap olan bu karkas yapının tasarımı Serhay Akbay’a ait. İzmir’in ilçesi olan Urla’da bulunan bu ev 2003 senesinde de Ağa Han Ödülü’ne aday gösterilmiş bir yapı.

  Ahşap bağ evi, İzmir’in ilçesi olan Urla yarımadasında bulunan ve iki koyu en kısa mesafesinden birleştirmiş olan bir tepenin üstünde konumlanmış bulunan Yağcılar Köyü’nde bulunuyor. Ahşap bağ evin içinde bulunduğu arazi büyüklüğü 6000 metre kare. Bu eve gitmek için köyden ayrılmış olan dar bir yolu izlemek gerekiyor. Ahşap ev, arazinin tam ortasına yapılmış. Ayrıca ev, kayalık olan bir bölgede ve tüm araziye hakim olabileceği bir noktada bulunuyor. Evin yönü ise doğu batı doğrultusunda tasarlanmış.

  Bu tamamı ahşap olan, karkas yapı olan ahşap bağ evinin genişliği 3,63 metre, yüksekliği 2,24 metre ve uzunluğu 17,65 metre olan yedi tane modülden oluşmakta. Ahşap bağ evi; burada ikiye ayırmış olduğu toprağın kesintisiz bir şekilde akıp gidebilmesi için birkaç farklı noktadan yere basmakla yetiniyor. Kuzey-güney yönlerinde bulunan cephelerin üzerinde kullanılmış olan sabit camlar oldukça geniş tasarlanmış. Böylece ahşap ev kış güneşinden oldukça fazla yarar sağlaya yarıyor. Ayrıca camların üzerinde bulunan havalandırma kapakları sayesinde de yazın vazgeçilmez olan ılık rüzgarlarını içeriye buyur ediyor. Ahşap bağ evi, arazinin ortasında sakınmalı duruşu ve yer itibari ile konumlanması içinde bulunduğu coğrafyayı, büyük bir kararlılıkla kavradığı görülüyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya