Kapatılan Sümela Manastırı’nın Belirsizliği Sürüyor…

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Dünyanın en eski manastırlarında biri olan Sümela Manastırı tarihte de önemli bir yere sahip bulunuyor. Trabzon’da bulunan ve kayalıkların üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı 1 yıldır kapalı bir durumda.

  Sümela Manastırı geçen sene Eylül ayında kapatılırken, 1 yıl kapalı kalacağı ve sonrasında tekrar ziyaretçilerine açılacağı duyurulmuştu. Bu açıklamalar ışığında bu sene ekim ayına girilmesi ile birlikte manastırında açılması bekleniyordu fakat Sümela Manastırı açılmadığı gibi hiçbir açıklama yapılmaması merakları daha da arttırdı.

  Trabzon’da bulunan tarihi Sümela Manastırı M.S. 386 yılında tamamlanmış. Bizans İmparatoru I.Theodosius’un döneminde açılan manastır, 1923 yılına kadar işlevselliğini sürdürmüş. Fakat 2015 Eylül ayında dünyanın en eski manastırı ünvanına sahip olan Sümela Manastırı daha iyi hale getirilmek ve güçlendirilmek adına 1 yıl boyunca ziyaretlere kapatılacağı duyuruldu. 1 yılı aşkın süredir kapalı olan Sümela Manastırının restore çalışmaları bitip bitmediği ya da ne zaman açılacağı hakkında Kültür Bakanlığı’ndan hiçbir açıklama gelmedi.

  Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili olan avukat Haluk Pekşen yeni alınan bir karar ile Sümeloa Manastırının kapatılma süresinin 3 yıla uzatıldığı bilgisini aldıklarını açıkladı.

  Tarihi önemi büyük olan Sümela Manastırı Trabzon ilinin Maçka ilçesinde olan Altındere köyünde bulunuyor. Ünlü manastır deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte kayalıkların üzerine inşa edilmiş. Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında diğer adı ise “Meryem Ana” olarak bilinmektedir.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir