Kampüslerde Yeni Boyut : Eko Kampüs Fikri

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimariyi doğaya taşımak günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz bir terim. Hatta duymakla kalmayıp somut örneklerini de bire bir görüyoruz. Mimariyi doğanın dışında düşünmek betonlaşmaya zemin hazırlamak gibi oluyor. Bu nedenle birçok mimari yapıda doğanın esintilerini görüyoruz.

  Eko Kampüs Fikri

  Günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu imkanlardan yararlanarak ortaya çıkartılan birçok mimari ve peyzaj projesinde aradığımız detaylar genelde geleceğe yönelik planlama ve tasarımlar oluyor. Sürdürülebilirlik kavramını taşıyan ve hayata geçirilen her proje hem dünyamız hem de insanlar adına bir şans teşkil etmekte. Bu teoriye göre sürdürülebilir bir özellik taşıyan, doğayla iç içe, karmaşadan uzak, muhteşem manzaralar sunan ve kullanıcılara her türlü olanağı kolay şekilde sağlayan bir eko kampüs fikrine kimse hayır demez. Eko kampüs fikri giderek yaygınlaşan ve projelerde aranan detaylar arasında yer almaktadır. Hem yurt içi hem de yurt dışında örneklerini görmek mümkündür. Bu şekilde aktif kullanılabilen ve yeşilin izini her an hissedebileceğiniz bir örnekten bahsedelim. Bu örnek sanat ve tasarımı birleştiren “Nanyang Teknoloji Üniversitesi” dir.  Singapur’da yer almaktadır. Kampüs içinde birçok farklı imkânı sunmaktadır. Ayrıca bu üniversite 2010 yılında “Gençlik Olimpiyat Oyunları” için “Olimpiyat Köyü” temsilciliğini de yapmıştır. Üniversite kendi bazında bilim, araştırma ve teknoloji alanında ün yapmıştır.

  Farklı ve algılanabilir bir tasarımı yansıtmaktadır. Kampüs içindeki gölet hem mimariye uyum sağlaması hem de peyzajdan uzaklaşmamak adına güzel bir örnektir. Aynı zamanda öğrencilerin vakit geçirip su öğesinin dinlendirici etkisinden yararlanmaları amacıyla tasarlanmıştır. Alanda bulunan binalarda yeşil çatı sistemi kullanılmıştır. Çatının en üst seviyesine ulaşmak için merdivenlerden yararlanılmaktadır. Teknoloji ve organik yapıyı birleştirerek bu manzarayı öğrencilere sunmaktadır. Alandaki eğimli çatılarda yağmur suyunu tutan sistemler vardır ve çatıdaki bitkiler bu yağmur suyunu kullanmaktadırlar. Yeşil çatılar aynı zamanda binaya klima etkisi yaratmaktadır. Yeşil yapı çatının ve ortamın sıcaklığını düşürücü etki sağlamaktadır. Çevreyle dost konumda olması, işlevselliğinde çevrecilik ve sürdürülebilirlik konularını benimsemesi ödüle layık görülmesini de sağlamıştır. (Singapur İnşaat ve İnşaat Kurumu’ndan (BCA) Yeşil Mark Platinum Ödülü)

  Kaynakça: http://www.greenroofs.com/projects/nanyang-technological-university-ntu-school-of-art-design-and-media-adm/

   

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya