Kağıttan Kubbe!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Beyrut’ta gazete kağıtlarından tasarlanmış olan barınak oldukça dikkat çekti. Gazete kağıtlarına hayat vererek bu ilginç barınağı tasarlayanlar ise Fransız firması olan Atelier Yok Yok ile heykeltraş Ulysse Lacoste.

  Tasarlanmış olan ‘Kağıttan Kubbe’ ahşap bir iskeletten ve onun üzerine katlanmış olan gazete kağıtlarından oluşuyor. Bunu tasarlayan Atelier Yok Yok ve heykeltraş Ulysse Lacoste’un asıl vurgulamak istedikleri şey şehir hayatının gerçekte ne kadar kırılgan olduğu. Kağıttan Kubbe gölge ve değişik bir deneyim sunmakta ve kırılgan yapısı ile de Lübnan’ın başkentinde oluşan çöp sorununa da dikkat çekmeyi başarıyor.

  Kağıt Kubbe Beyrut’ta bulunan Sanayeh Bahçesi’nde kurulmuş. Atelier Yok Yok ve Ulysse Lacoste’ un gözetiminde olan 10 yerel mimarlık öğrencisi, 7 gün gibi bir sürede konstrüksiyonu bitirmişler. Kağıt Kubbenin ana hatlarını oluşturan ahşap konstrüksiyonu bölgenin yerel çam ağaçlarından yapılmış ve bunların üzeri de katlanmış gazeteler ile giydirilmiş.bu yapısı ile kubbe istenildiği zaman kolayca sökülebilecek bir yapıda. Bu ilginç yapısı oradan geçmekte olanların oldukça dikkatini çekiyor. İnsanlar bu kubbeyi kısa dinlenme molaları için kullanırken, gölgedinden de faydalanmış oluyorlar. İçine girip bir süre oturan misafirler sessizlik içinde huzur ve güveni hissederek bir süreliğine de olsa dış dünyadan kopuyorlar.

  Kağıt Kubbe Beyrut’ta düzenlenen Art in Motion’da sanat festivalinde sergilenmiş ve gelenlerin sosyo-ekonomik olarak birbirlerinden çok farklı kesimlerden geniş kitlelere hitap etmiş olması da dikkat çekmiş.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya