Japonya’da Hanazono Anaokulu…

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Japonya’daki bir anaokulu çocuklara özgürce oynayabilecekleri ve iç ve dış mekanların geçişken olduğu bir oyun alanı sağlıyor.

  Söz konusu arazi, Tokyo’nun 200 km kadar güney batısında olan Miyakojima’da bulunmakta. Miyakojima’nın iklimi subtropik bir iklim. Çevresi mercan kayalıkları ile çevrili ve Ryukyu kireçtaşlarının çıkarılmış olduğu bir ada. Bölge oldukça sıcak ve nemli. Bu yüzden binanın sıcaktan korunması açısından gölgelendirme için kapalı olması gerekirken bir taraftan da havalandırmayı yeteri kadar sağlayacak açıklığının bulunması gerekiyor. Ayrıca bölge zaman zaman tayfunlardan da etkileniyor.

  Bu sebepten dolayı bina tasarlanırken tayfunlar ve güneş göz önünde bulundurmuş. Çocukların yaratıcılıklarının desteklemesi için tasarlanmış olan stüdyo ve atölyeler zemin katta bulunuyor. Ayrıca yine aynı katta yemek salonu ile besin eğitimi alınacak alan bulunuyor.

  Binanın ikinci katında ise daha özelleşmiş mekanlar var. Bebek bakım odası ile resimli kitaplar bölümü bu katta. Binanın pencereleri oldukça geniş. Böylece rüzgar içeri girip tüm mekanı gezebiliyor.

  Yapısal bölümler dışında binada, yerel ahşap ile kırmızı kiremitin kullanılmış olduğu göze çarpıyor. Çocuklar bina içinde bulunan stüdyoda sesli çalışmalara katılıyor ve atölyede farklı şeyler üretiyorlar. Bahçe hem yemek yeme hem de oyun oynama alanı olarak kullanılıyor. Bahçeye Fukugi ve Gajumaru bitkileri dikilmiş.

  Çocuklara stüdyoda ve atölyede, anaokulundaki öğretmenler haricinde başka eğitimciler gelerek çalışma yaptırıyor. yuvanın dışından gelen eğitmenlerin verdiği atölye çalışmaları düzenleniyor. Çocukların eğitimine okul yöneticisi, aileler ve yöre halkı birlikte destek oluyorlar.
  okul yöneticisi, aileler ve yöre halkı birlikte destek oluyorlar.

  Etiketler:
  · · · ·
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya