Japonya’da Benzeri Olmayan Muhteşem Okul

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Japonya’da 50 yıllık bir ağacın çevresine tasarlanarak inşa edilmiş bir anaokulu, çocuklara sınırsız özgürlük, keşif ve eğlence vaat ediyor.

  Tokyo’daki Fuji Anaokulu sadece çocuklar için tasarlanmış ve bu şekilde inşa edilmiş, dünyanın en büyülü, en eğlenceli yerlerinden biri. Okul Tezuka Mimarlık tarafından oval bir şekilde tasarlanmış. Sınıflarında ağaçlar olan okul sonu olmayan bir oyun bahçesini andırıyor.

  Mimar Takaharu Tezuka bu okulu tasarlarken çocuk gibi düşündüğü söylüyor. 9 ve 12 yaşlarında 2 çocuğu olan Mimar Takaharu Tezuka, eşi ile birlikte çocuklarını izleyerek onların talepleri ve alışkanlıkları doğrultusunda böyle bir tasarım hazırladıklarından bahsediyor.

  Etrafına anaokulu yapılan 50 yaşındaki ağacın hikayesi de hayli ilginç. bu ağaç bir kasırga sonrası cansızlaşıyor. Etrafında çocukların oynamasının üzerine herkesin öldü gözüyle baktığı ağaç tekrar yeşermeye başlıyor. Fuji Anaokulu da 2007’den beri bu ağacın etrafında çocukların oynamasına olanak sağlıyor. Çocuklar oyun alanında dilediklerince koşup oynayabiliyorlar.

  Fuji Anaokulu daire şeklinde tasarımı ile çocuklara sonu olmayan bir oyun alanı imkanı sağlıyor.

  Çocuklar Fuji Anaokulunda sınıflarına kayarak inebiliyorlar. Ayrıca bu kaydırak yangın çıkışı içinde tasarlanmış.

  Yapılan istatistiklere göre dünyada meydana gelen en şiddetli depremlerinin %10 kadarı Japonya’da gerçekleştiği ortaya çıkıyor. Bu yüzden çocuklara ağaç okulda deprem tatbikatları yaptırılıyor. Her masanın altında pamuk şapkalar bulunuyor.

  Fuji Anaokulunda sınıflar bir duvarla birbirinden ayrılmıyor. Tüm sınıflardaki sesler birbirine karışıyor ve özgürce doğaya yayılıyor. Tasarımcılar bunun çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Ses çocukları rahatlatıyor. Sessizlik ise geriyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya