Japon Mimar Tarafından Tasarlanan Masal Ev!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Japon mimar Issei Suma, birlikte yaşayan iki emekli ve engelli Japon kadın için kelimenin tam anlamı ile bir masal diyarından fırlamış gibi görünen bu efsanevi evi tasarlamış. Bu eşsiz ev de yaşlı 2 kadının yanı sıra bir sağlık görevlisi ile bir aşçıda olacak şekilde tasarlanmış.

  Ormanda iç içe geçmiş Kızılderili çadırı anlamında olan Teepee şeklinde olan farklı kulübeler karşıdan çocuklar için oyun alanı gibi görünüyor. Fakat bu binaları mimar Issei Suma çocuklar için değil küçük bir Japon toplumu içindeki yaşlı sakinler için bu binaların tasarımını yapmış.

  Mimar Issei Suma şimdiye kadar oldukça ilginç binaları ile tanınıyor. Fakat bu yapmış olduğu tasarım ile minimalizm ile ekolojik mimarlığı birleştirmiş. Bu göz alıcı yapılar iç içe geçmiş bir şekilde 5 çadır görünümünde tasarlanmış.

  Muhteşem yapıda her iki bayanın da ortak kullanabileceği, engelli dostu olan, spiral şeklinde kapalı bir yüzme havuzu ile bir mutfak bulunuyor.

  Mimar Issei Suma’nın tasarladığı bu yapılarda yerel ve doğal malzemeler kullanılmış. İlginç yapıların kapladığı alan ise 100 metrekare. Mimar Issei Suma’nın “Jikka” evi, Shizuoka Prefektörlüğünde olan ormanlık bir alan içinde yer alıyor. Japonya’nın birinci düzey idari bölümleri olan Prefektörlüklerden, 47 adet bulunuyor.

  Yapı genel olarak üç boyutlu bir çadır gibi görünüyor olsa da, asıl plan birbirleri ile kesişen beş tane kare alandan oluşuyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya