İzmir’de Mimari Estetik Komisyonları Onay Vermeden Ruhsat Verilmeyecek

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Seferihisar Belediyesi, artan talep ve inşaatlardaki hızlanmanın ardından, çarpık yapılaşmanın önüne geçmek adına yeni yapılacak binalar için bazı kriterler belirledi. Belediye Meclisi’nden geçen kriterlere göre, Seferihisar’da yapılacak binaların rengi beyaz veya bej tonlarında olacak. Cephe kaplamalarında PVC esaslı malzeme kullanılamayacak. Çatılarda kiremit çatı uygulaması yapılacak. Balkon korkulukları ferforje veya ahşap olacak. Klima üniteleri estetiği bozmayacak şekilde tavsiye edilen yerlere konulabilecek ve uydu sistemleri görüntü kirliliği yaratmayacak şekilde çatılarda gizlenecek.

  Bu kararları Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önerisiyle oluşturulan Estetik Kurul denetleyecek. Seferihisar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Nilay Özcan Eşin öncülüğünde toplanacak kurulda 2 mimar, 2 heykeltıraş ile birlikte imar müdürlüğü personeli de görev alacak. Kurul inşaat ruhsatı dosyalarını inceleyecek, yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamaları gibi birçok konuda fikir ve çözüm üretecek.

  İLÇE MİMARİ KİMLİK KAZANACAK

  İlçe nüfusunun 35 bine ulaştığını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, inşaat ve emlak sektöründe de artışlar yaşandığını söyleyerek, “Binaların dış görünüşüne müdahale ederek, inşaatların estetik bir görünümle tamamlanmasını istiyoruz. Dünyanın birçok yerinde kentlerin kendilerine özgü mimari bir kimliği oluyor. Her kentte, benzer yapılar, heykellerle, yeşilliklerle süslenmiş binalar görüp, bizde niye böyle değil diyerek imreniyoruz. Biz şimdi Seferihisar’da bunu başarmak istiyoruz. Gelecekte kentin kendine ait bir mimari kimlik kazanmasını ve estetik bir mimari profile sahip olmasını sağlamaya çalışacağız. Umuyorum artan nüfus ve çoğalan binalar Seferihisar’ı bir kargaşa ortamına sürüklemeyecek, herkes için yaşanabilir, hayatın kolay olduğu bir kent olma kimliğini koruyacak” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya