İzmir Üniversitesi Mimarlık Öğrencileri Tire’ye Yoğunlaşacak

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tire’deki tarihi eserlerin insanın ve zamanın kötü etkilerinden korunabilmesi, onarımı, envanterinin çıkarılması, projelendirilmesi ve restorasyonu için İzmir Üniversitesi tarafından gönüllü olarak dört yıldır sürdürülen çalışmalar, İzmir Valiliği, üniversiteler ve konu ile ilgili desteği olabilecek tüm kurum ve yerel yönetimleri harekete geçirdi.

  Mimarlık Fakülteleri tarafından başlatılan çalışmalar ile restorasyon sürecine ilerlenirken pek çok tarihi yapı için temizlik,Hristiyan ve Yahudilere ait kutsalmekanlar için de cemaatler ile görüşmelerde aşama kaydedildi.

  İzmir Üniversitesi tarafından Tire’deki tarihi mirasın korunması amacıyla dört yıldır gönüllü olarak sürdürülen çalışmalar Türkiye’ye bir model oluşturacak. İzmir Üniversitesi tarafından Tire’de, Vali Mustafa Toprak, yerel yönetim ve ilgili kurum temsilcileri ile rektörlerin katıldığı toplantıda alınan kararlar yaşama geçmeye başladı.

  Pek çok tarihi eser için gerekli temizlik ve mülkiyet sorununun çözüldüğünü ifade eden İzmir Üniversitesi Tire’deki Tarihi Eserleri Koruma Komisyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Öztürk, Tire’deki mevcut durumdanCumhurbaşkanlığının da bilgilendirildiğini, yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in Tire’ye davet edileceğini söyledi.İzmir Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültelerinin   şubat ayından itibaren röleve ve restorasyon   uygulama derslerini Tire’de yapacağını ve restorasyon projelerininsıfır maliyetle hazır olacağını  müjdeleyen Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Tire, Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin laboratuvarı olacak” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya