İyi Bir Mimarlık Ofisi Ayda Ne Kadar Kazanır?

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çok piyasa ağzı oldu başlık görebiliyorum evet ama bazı gerçekleri akademik tabirlerle ifade edemeyiz.Bu mimarlık için de geçerlidir.Mimarlık mesleğini parasal olarak gelir kapısı olarak yahut , sanatı parayla nasıl yanyana getirebilirsiniz diye karşı çıkanlar ve bu yazıyı eleştiren arkadaşlar olacaktır ama şu nu da söylemek isterim , bu mesleği para kazanmak için yapan epeyce kişi var..Ve dolayısı ile para kazanmak için bu mesleği seçecek pek çok kişiye referans olabilecek yazı hazırlamak istedim.

  Şimdi öncelikle bir mimarlık ofislerinin yapacağı şeyler ve işler listesine bir göz atalım o halde..

  1)Ruhsatlı projeler

  2)İnşaat takibi ve uygulama hizmetleri

  3)İç mekan tasarımı dekorasyonu ve uygulaması hizmetleri

  4)Render / mimari görselleştirme hizmetleri

  5)Mimari danışmanlık hizmetleri

  6)Grafik tasarım ve web tasarım hizmetleri (hemen küfretmeyin yapan mimarlık firmaları biliyorum)

  Şimdi zorlamayalım..Genel manada yukarıdaki işleri yürüten bir mimarlık ofisi için ilk 1 yıl inanılmaz zorlayıcı ve dramatik geçecektir.Gerçi yaradanın yazgısı ve rızk faktörü ile bu süre hiç olmaya da bilir daha da artada bilir.Ama bu bilinen bir gerçek yani..

  Haftada ortalama 1 ruhsatlı proje çizen , ayda 1 -2 iç mekan tasarlayıp uygulayan ve ufak tefek tamirat işleri takip eden bir mimarlık firması için aylık kazanç olarak 50000 tl inanın hiç birşeydir.

  2 haftada bir proje çizen , ayda 1 ortalama dekorasyon yapan bir mimarlık firması ise yaklaşık 25- 30 bin tl gibi bir kazanca sahip olabilir.

  Yukarıda saydıklarıma render ve görselleştirme işlerini de dahil eden firmalar için ise sanırım 80.000tl leri ortalama bir rakam olarak görebilirsiniz.Tabi bunlar ciro..Yani masraflar düşmeden önceki miktarlarıdır.Vergi konusunda inanılmaz hengameler yaşayan birincil meslek grubu şüphesiz mimarlıktır.Çünkü gider olarak gösterebileceği herhangi bir harcama yok.Devlet nezdinde fatura kesilen miktarın tamamı firma için %100 kar görünüyor.

  Bu konuyu ayrı bir blog yazımda bahsedecektim ama günah benden gitti..

  En az bedel hesabı üzerinden fatura kesmek mecburiyeti pek çok mimarlık firması tarafından sıkıntı konusudur.Mimarlar odasının belirlemiş olduğu en az bedel hesaplarında çıkan rakamlarda piyasanın çok üzerinde olduğundan mimarlık firmaları mecburen en az bedel hesabı üzerinden fatura kesip, çok daha aşağısında ücret talep ediyor.Piyasada hiç kırım yapmadan çalışan bir firma istanbul , Gaziantep dahil pek çok büyük şehirde ofis olduğunu sanmıyorum.

   

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı İyi Bir Mimarlık Ofisi Ayda Ne Kadar Kazanır?

  • ben şu an 12. sınıftayım ve bilkent mimarlığa girmeyi hedefliyorum fakat bittikten sonra diğer sitelerde okuduğum maaş oranları beni biraz korkuttu çünkü ailem şu an burda yazan rakamlardan daha fazla kazanıyor ve ben çıkınca 10bin lira altı maaşla yaşamak istemiyorum ailemden de yardım almak istemiyorum.işimin en iyisi olmaya çalışıp böyle maddi gelirler istiyorum.böyle olabilmek için neler yapmam gerekir lütfen yardımcı olur musunuz?

   isimsiz 6 Mayıs 2020 02:36

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya