İyi Bir ”Mimarlık Hizmeti” Nasıl Olmalı?

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Farklı olanı yapmak ve farklı olana imza atabilmek için canla , başla çalışır mimarlar..Çünkü işverenler bir mimarla çalışmanın ayrıcalığını yaşamak isterler.Bunun için para öderler mimarlara ve bunun için katlanırlar onca kaprise :)..

  Mimarın farklı olanı yapmak istemesi , birçoklarınca eleştirilse de (özellikle mühendisler tarafından) yeryüzünde sıradanlığı aşmış ve çoğunluğun beğenisi kazanmış yapıların her zaman farklı yapılar olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerekmektedir.

  Bir mimardan en iyi hizmeti almak için önce onu projeyle başbaşa bırakın!

  Sonra size sunduğu (en az iki alternatif) üzerinden kendisiyle tartışın.Ve en güzel çözümler için gerekirse mimara karşı direnin!..

  Bu alevli tartışmanın ardından mimar revize çalışmalarına başlayacaktır.

  Son revizeler için projeyi tartışmaya yine ofisine gidin.

  Artık sabır küpüne dönen mimarı da sinirlendirip projeyi tamamen kendi istediğiniz hale getirmeden, mimarın projeyi uygulanabilecek teknik çizimlerin hazırlaması için yalnız bırakın.Ve projenin büyüklüğüne göre bir dahaki görüşmeye kadar da mimarı rahatsız etmeyin 🙂 ..

  Proje artık uygulama projesi haline geldiğinde mutlaka yeniden göz atın ve prosedürler , yasal mevzuatlara göre değişen yerleri yeniden gözden geçirin!

  Size bir takım sıkıcı teknik çizimlerin yanı sıra renderlardan oluşan ve içerisinde sıkmayan akıcı bir dille yazılan mimari yorumların bulunduğu mini katalog hazırlamasını isteyebilirsiniz.Bu sizin hakkınız.Ama işin niteliği ve mimara kazandırdığı nicelikler de bu konuda oldukça önemlidir.

  Maket konusunda da beklentiniz olabilir.Ancak eskisi gibi mimarlar kendileri yapmamaktadırlar maketleri.

  Bir mimarla çalışmak keyifli olduğu kadar bir çoklarınca hava atılabilecek bir neden olarak karşımıza çıkmaktadır.Herkesin her işi yaptığı ülkemizde bırakın sanatı sanatçılar , tasarımı da biz mimarlar yapalım..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya