İtalya’da Biyoklimatik Bir Ev!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  İtalya’da biyoklimatik ev tasarımı yapıldı. Bu evde İtalya’nın yerel malzemeler olan volkanik kül ile kaktüs inciri lifleri kullanıldı. G-M evini O-co2 Architettura mimarlarından biri olan Bart Conterio tasarladı. Bart Conterio G-M evini tasarlarken, Akdeniz iklimi, kültürü ve doğa özelliklerini dikkate aldı.

  G-M evi Akdeniz’in tam kıyısına yapılmış. Evde kullanılmış olan renklerin sadeliği ile ev doğal çevrenin içinde kaybolmuş. Evin dış duvarları volkanik küllerin oluşturduğu tüf taşından yapılmış ve kaktüs inciri lifleri ile karıştırılmış termal özelliği olan sıvayla yalıtım sağlamış. Kullanılan sıvada kaktüs incirinin liflerinin yanı sıra yine yerel malzemelerden olan kil ve limon da kullanılmış.

  Evin dekorasyon malzemeleri geri dönüşümlü malzemelerden seçilmiş. Tüm bu özelliklerin yanında G-M evinin çizimleri biyoklimatik olacak biçimde tasarlanmıştır. Mimarlar G-M evini tasarlarken rüzgarların yönü ve güneşin izlediği yol gibi bir çok unsuru göz önüne alarak hareket etmişler. Evin pencereleri ile verandalar doğal havalandırmadan yararlanılacak biçimde yerleştirilmiş. Evin bir diğer özelliği ise geniş duvarlar kış mevsiminde ısıyı dışarıya göndermezken, yaz mevsiminde de evin içine sıcağı almayıp serin kalmasını sağlıyor.

  Evde kullanılan suyun sıcak olmasını ise çatıya yerleştirilmiş güneş panelleri sağlıyor. G-M evinde yağmur suyu toplanarak bu suların geri dönüşümünü sağlayan bir sistem de yapılmış.

  Ayrıca G-M evi, eski inşaat malzeme ile tekniklerin kullanıldığı, doğal havalandırma sağlanmış, kendi kendine yetebilen bir ev olarak yapılmış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir