İstanbul’un 100 Kubbesi Bu Kitapta Bir Araya Getirildi

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Binaların üstünü örtmek için kullanılan yarım kür şeklinde olan Kubbeler, mimarî alanda eski dönemlerden beri uygulanan unsurdur.

Batı dillerine Müslümanların Endülüs’teki hâkimiyetleri sırasında İspanyolca aracılığı giren kubbeler, asıl önemli gelişimini Türk ve İslâm mimarisinde buluyor. Kubbeler, zamanla cami mimarisinin vazgeçilmez bir unsuru halini alıyor. 1300 sonrası, neredeyse iki yüzyıl boyunca, erken dönem Osmanlı binaları Osmanlı kültürünün ve yerli mimarisinin harmanı olarak inşa olmuş ve pandantifli kubbeler imparatorluk boyunca kullanılıyor. Başlangıçta küçük boyutlu kubbeler inşa eden Türk mimarlar, özellikle İstanbul’un fethinden sonra büyük kubbeli eserler yapmaya başlıyor. Günümüzde Türkiye’de inşa edilen camilerin kubbe tarzı, büyük ölçüde Osmanlı tarzının devamı niteliğindedir.

Kubbe mantığı nereden geliyor?

Orta Asya steplerinde çadır mantığı ile başlamış olan kubbeler daha sonra gelişme gösterip daha sağlam malzemelerle yapılarak yaşam alanlarında kullanılıyor.

İslam’ı yaşayan hemen hemen her coğrafyada inşa edilen camiler de kubbeli yapılmıştır. Yüzyıllar içerisinde her türlüsü inşa edilen kubbeli yapıların en güzelleri bir şehir müzesi edasına sahip olan İstanbul’da yer alıyor. Edebiyatçıların satırlarında, şairlerin dizelerinde, ressamların, nakkaşların, müzehhip ve müzehhibelerin fırçalarında ifade edilmeye çalışılan kubbe ve onun yansımaları en iyi şekilde İstanbul adını verdiğimiz bu derin derya içinde kendine yer bulmuştur.

İBB kubbeleri bir araya topladı

İstanbul’un 100’leri Serisi kitabında, gezmekle bitmeyen, her bakıldığında detaylarıyla görsel bir ziyafet unsuru olan 100 kubbeler anlatılıyor.

Mimarimizde en üst noktayı teşkil eden Mimar Sinan, kubbe inşasında da bazı yenilikler getiriyor. Erken devirdeki Türk üçgenleri ve bunu takip eden sarkıtlarla süslü pandiflerin yerine, kubbeye geçişte daha yumuşak olan trompları kullanıyor. Klasik devir mimarisinin bir sentezi olan Mimar Sinan, mimarimizde mekânların simetrik olmasına yarayan kubbeyi aşılamaz bir unsur olarak Edirne Selimiye Camii’nde başarıyla tatbik ediyor.

Meşhur kubbelerin ölçüleri

Türkiye’de olan bazı kubbeler ve ölçüleri şu şekilde: Ayasofya Camii 33 metre 24,3 metre, Süleymaniye Camii 26,50 metre 48 metre, Selimiye Camii 31,28 metre 43,28, metre, Sultanahmet Camii 24 metre 43 metre, Üç Şerefeli Cami 24,10 metre 28, 40 metredir.

Kategori:
Haber

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya