İstanbul Tasarım bienali’nin ardından..

  9 sene önce yazıldı. Yazar:

  İlkler her zaman çok konuşulur ve hiç bir zaman da unutulmaz derler..Gerçekten de öyle oldu..Tasarımsal haberlerin daha da artacağı söylemleri ve bu tarz girişimlerin sayıca az olmaları gibi fısıldaşmalar mutlu edici cinsten..Sanat, bir milletin ayakta durması için gereken önemli unsurlardan biridir elbette.Çünkü sanatın da  dili – dini – ırkı yoktur.Sanat her yerde sanattır..Mimarlığın sanat olduğunu düşünenlerden biriyim bende..Elbette zanaat yönüde vardır.

  Neyse , lafı fazla uzatmadan İstanbul tasarım binelaiyle ilgili bu güzel istatistikleri sizlerle paylaşalım..

  1. Üniversite öğrencilerinin, proje yürütücüsü akademisyenlerle beraber “Kusurluluk” temasını farklı bakış açılarıyla yorumladıkları ve İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki 17 üniversite kampusunde ve 5 farklı mekândaki 82 projeyi toplam 27.250 kişi ücretsiz olarak ziyaret etti.
  2. Bienalin ön etkinlikleri kapsamında, 22-27 Mart 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen 12 ayrı atölye çalışmasında yer alan 250’ye yakın öğrenci ve 30 uluslararası tasarımcı tarafından tasarlanan ürünler, projeler, eskizler ve diğer materyaller Atölye Çalışmaları sergileri kapsamında İstanbul’un farklı semtlerinde bulunan 21 mekanda yer aldı.
  3. Uluslararası basından yoğun ilgi gören İstanbul Tasarım Bienali, açık kaldığı süre boyunca 25 ülkeden 300’ün üzerinde tasarım editörü ve eleştirmeni ağırladı, dünyanın önde gelen pek çok yayın organında geniş yer buldu..
  4. 13 Ekim’de kapılarını açan ilk İstanbul Tasarım Bienali sergilerini 44.600 kişi ziyaret etti. İstanbul Tasarım Bienali, sergilerin yanı sıra gerçekleştirilen tüm yan etkinliklerle yaklaşık 115.000 izleyiciye ulaştı.
  Etiketler:
  ·
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir