İran’da Mimar Sinan Konferansı’na Yoğun İlgi

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Başkent Tahran’da Yunus Emre Enstitüsü ve İran Ulusal Müzesi işbirliğiyle Mimar Sinan ve Osmanlı Mimarisi Konferansı düzenlendi, “Medeniyetin Mimarları: Mimar Sinan” sergisi açıldı.

  Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suphi Saatçi, “Mimar Sinan, Türkiye’yi dünyaya tanıtan önemli bir enstrümanımız. Bunu ne kadar çok işlersek o oranda kimliğimiz ve medeniyetimiz ortaya çıkaracaktır” dedi.

  Açılışa katılan Prof. Dr. Saatçi,  yaptığı açıklamada, Tahran’da Mimar Sinan’ın yapıları ve mimari dehasının anlatıldığı programa katıldıklarını belirterek, “Mimar Sinan’ın Tahran’da bu kadar ilgiyle karşılanacağını düşünmüyordum” diye konuştu.

  İranlıların, Mimar Sinan’a büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Saatçi, “Bu toplantının rövanşı yakın zamanda İstanbul’da yapılacak. Orada İranlı kardeşlerimiz Ali Ekber İsfahani’yi anlatacaklar. Aslında iki mimar da çağdaş. Buna rağmen birbirlerini görmemişler diye biliyoruz. Her ikisi de birbirini görseydi eserleri daha da zenginleşirdi çünkü mimari, görgüye dayanan bir husustur. İnsan gördükçe ufku ve zekası dahada açılır” ifadelerini kullandı.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya