İnternetten Köyü Satışa Çıkardılar..

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İnternet üzerindeki müzayede sitesi eBay’de başlatılan açık artırmada Ekonomik kriz yüzünden kamu mülklerini, makam araçlarını açık artırmaya çıkaran İtalya’da bu kez de bütün bir köysatışa sunuldu. köyündeki 14 ev için toplam 245 bin euro isteniyor.

  Ülkenin kuzeyindeki “Gran Paradiso” (Büyük Cennet) milli parkının eteklerinde bulunan Calsazio köyünün karakteristik taş evleri sahipleri tarafından topluca satışa sunuldu. Halen 20 kişininyaşadığı köydeki evlerin müstakbel sahibinin evleri restore ederek otel ve restorana dönüştürmesi ve turizme açması isteniyor. Köylüler, yatırımsızlık yüzünden harap haldeki evlerin ve köyün bu sayede kurtulmasını umuyor. Tek şartları ise binaların mimari özelliklerininkorunarak yerel geleneklere uygun şekilde restore edilmesi.

  Calsazio köyü Gran Paradiso milli parkının eteklerinde ve aynı zamanda da Torino kentine 50 km mesafede. Köylüler, köyün bu özelliklerini öne çıkararak müşteri çekmeye çalışıyor.

  Köyün satış ve restorasyon işlemleri, İtalya Ulusal Dağ Komünleri Birliği’nin (UNCEM) denetiminde yapılacak. UNCEM yetkilileri, Calsazio köyünün milli parka yakınlığı sebebiyle satış ve restorasyon işleminin özel önem taşıdığını, yerel geleneklere uygun olmayan restorasyonçalışmalarına izin vermeyeceklerini vurguladı. UNCEM’den yapılan açıklamada “İsteğimiz, terk edilmiş halde olan dağ köylerinin bu yolla yeniden hayata döndürülmesi” denildi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya