İnsan Duyusuyla Peyzaj Tasarımının Buluşması

  4 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kamusal alanlar herkese açık ve kullanılabilirliği yüksek olan alanları kapsamaktadır. Ülkemizde ve dünyada birçok farklı ve çeşitli kamusal alana rastlamak mümkündür. Bunlar arasında en önemlisi kamusal açık yeşil alanlardır. Kamusal alanları yeşil dokuyla bütünleştirme fikri şehrin ortasında tasarlanmış büyük bir bahçeyi anımsatmak amaçlıdır. Şehrin boğucu ve yorucu atmosferini geride bırakmak isteyenler için kamusal alanlar ve açık yeşil alanlar en çok tercih edilen mekânlardır. İnsanların kentlerde çok fazla ihtiyaç duyduğu bu alanlarda aynı zamanda sosyalleşme ve kişiler arası bağ kurma oranları fazladır. Bu bakımdan incelendiğinde insanlar üzerindeki pozitif etkisi de yüksektir. Kamusal açık yeşil alanlar kapasite ve yaş grupları açısından bakıldığında farklılık gösterebilir fakat amaç aynıdır. En önemli amacı insanların rekreasyonel faaliyetlerini gerçekleştirmelerine olanak sunmak ve negatif etkiyi uzaklaştırarak insanlardaki sosyal boşluğu gidermektir. Bu bakımdan mimariyi ve peyzaj dokusunu harmanlayarak oluşturulmuş birçok tasarım örneği mevcuttur.

  Bunlardan bir tanesi olan İtalya’nın Frosinone şehrinde bulunan “Sansasyonel bahçe” farklı bir bakış açısı ve temayla tasarlanıp hayata geçirilmiş bir projedir. Bahçede dikkati çeken detayların en başında beş adet koni gelmektedir. Bu koniler insanda bulunan beş duyuyu temsil etmektedir. Her koninin bir duyuyu anlattığı bahçede insanların burayı keşfederek zevk alması amaçlanmıştır. İnsan ve çevreyi ilişkilendirilerek oluşturulan tasarımda yalınlık ve anlaşılabilirdik dışa vurulan en önemli iki faktördür. Tasarımda yollar insanların keşif yönünü geliştirecek şekilde oluşturulmuştur.

  Bitkisel tasarımda ise çeşitli ağaçlardan ve çalılardan yararlanılmıştır. Bunun yanında çiçeklerden yararlanarak tasarımda estetik renklerle sağlanmıştır. Uzun boylu ağaçların yanı sıra çiçek ve yaprak renkleri görselliği simgelerken aynı zamanda yaprakların rüzgarın etkisiyle çıkardığı ses işitsel duyuyu simgelemektedir. Bitkisel doku da dokunma duyusuyla eşleştirilmiştir. Meyve ağaçlarıyla tat alma duyusu imgelenmiştir. Çiçeklerin yaydığı koku ise koku duyusunu harekete geçirmek amacıyla bitkisel tasarımda yerini almıştır.

  Bitkisel tasarım ve insan olgusunun bütünleşmesi sonucu ortaya çıkan bu bahçedeki konilerin tasarımda yer alan eğim, yükselti gibi farklı şekillerden oluşmuş olması projenin canlılığına dikkat çeker niteliktedir.

  Kaynakça: www.archdaily.com/156186/sensational-garden-nabito-architects-and-partners

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya