İnsan Doğaya Kulak Verir ve Tasarım Şekillenmeye Başlar

  9 ay önce yazıldı. Yazar:

  Kentlerdeki açık yeşil veya kamusal alan tasarımlarında en çok dikkat edilen konuların başında bu alanların kullanılabilir, ulaşılabilir ve güvenliği gelir. Sonraki aşama ise yapılacak olan projeyi kullanıcılar açısından değerlendirmek veya tasarımdan beklentileri nelerdir sorularının cevaplanmasıdır.

  Kentte yaşayan insanların hem mental hem de fiziksel olarak rahatlayabilmek amacıyla tercih ettikleri yeşil alanlar farklı faaliyet alanlarını barındırmasıyla da zengin bir rekreasyonel alan niteliğini göstermektedir. Özellikle yüksek nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerde kentlerde yeşil alanların daralmasından dolayı kamusal alan olarak kullanılan ve tasarlanan yeşil alanların varlığı gittikçe artmaktadır.

  Yüksek nüfusa sahip Çin’de 1.16 hektarlık alanda tasarlanan ‘Shenzhen Shenwan Sokak Parkı’ bölgede yaşayan insanların sıklıkla ziyaret ettiği, sürdürülebilir kaynakları kullanmasıyla da  geleceğe yön veren bir kamusal açık yeşil alandır. Ekolojik açıdan bakıldığında oldukça zengin bir flora fauna dengesine sahiptir. İnsanların sosyalleşebilmesi adına yaratılan kültürel etkiler ve kullanılan program elemanları dikkat çekicidir.Yaş gruplarına göre sınırlamalar ve aktif kullanımlar mevcuttur.Parkın konumunun sirkülasyonlara olan bağlantısının kolaylığı, ana yollara ve duraklara yakınlığı kullanıcılar için artı bir etki yaratmaktadır.

  Parkta kullanılan su öğesi odak noktasını temsil eden bir imgedir.Suyun psikolojik etkisi göz önünde bulundurulduğunda dinginlik ve huzur veren yapısının olması, berraklık etkisinin temizliği simgelemesi insanlar üzerinde pozitif etki yaratmaktadır. Vurgu yapılan su öğesinin yapı strüktürüyle desteklenmesiyle de yapay bir göl ve şelale etkisi veren tasarım parkın en dikkat çeken elemanı niteliğindedir.  Suyun dinamik yönünün modern plastik öğelerle birleştirilmesiyle de parkın estetik yönüne vurgu yapılmıştır.

  Bitkisel tasarımda doğal bitki örtüsüne müdahalede bulunmadan ekolojik boyutu tamamlayıcı olan bitki seçimleri yapılmıştır Amaçlanan yeşil dokuya ulaşılmış kısa boylu bitkilerve çalılar, herdem yeşil bitkiler, uzun boylu ağaçlar bitki tasarımının elemanlarını oluşturmuştur. Adeta doğa ve insanın diyaloğuna bu tasarımda kulak verilebilir.

  Günümüzde kentlerde görmek istediğimiz sürdürülebilir kaynaklı ve doğaya son derece saygı duyularak tasarlanan ‘Shenzhen Shenwan Sokak Parkı’ hem ekolojik hem de yapay öğelerin birleşimiyle farklılığını ortaya koymaktadır.

  Kaynak: https://mooool.com/en/shenzhen-shenwan-street-park-by-aube-conception.html

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir