İlginç Bir Tasarım: Yosun Duvarlar!

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yorucu bir günün ardından yosun bir duvara sahipseniz eğer o zaman çok kolay gevşeyeceksiniz demektir. Bu hafifliği size sağlayacak olan yemyeşil bir ‘moss wall’ yani yosun duvardan başkası değil. Küçük peyzaj çalışmasında olan renk geçişleri, minik ayrıntılar ile basitlik yaşanan hayatı yavaşlatıyor gibi. Hızlı tempodan yavaş tempoya geçişte insanların hayal kurmasına daha çok olanak sağlıyor. Şimdi evlerin duvarlarında son trend bu yosun duvarlar.

  Binlerce yıl önce Japon Zen Budist rahipler dinginliği ve sakinliği sağlamak amacı ile yosun duvarları tüm tapınakların bahçelerinde kullanıyorlarmış. Böylece insan üzerinde hem özgürlük hissi veriyormuş hem de sakinleştiriyorlarmış. Bu yüzden tüm taşlar ve duvarlar yosunla kaplanmış. Yosun, rahipler için uyumu temsil ederken, yaş ve geleneği de unutturmamaktadır.

  Arizona’da yaşayan Joe Zazzera ve Pat Mahan uzun zamandır iç ve dış mekanlara bitki çözümleri gerçekleştirmekte olan bir firmanın sahipleri. 25 yıllık bu işle uğraşıyorlar ve doğal bitkilerle bir çok tasarım yapıyorlar. Fakat bir müşterileri iç mekanda su ve bakım istemeyen ve doğayı anımsatan bir tasarım isteyince bu yosun duvarları bulmuşlar. Yapılan tasarımların hepsi birbirinden farklı ve el yapımı.

  Yosunlar modern kentlerde dahi kendiliğinden oluşabiliyor. Kötü şartlardan etkilenmeyen yosunlar oluşumlarını devam ettiriyorlar. Böylece oluşmaya devam eden yosunlar yeni bir hayat için yeni bir toprak oluşturuyorlar. Bu yüzden de iç mekanlarda doğal tasarım için yosunlar uygun görülmüş.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya