İç Mimarlar Ne İş Yapar? Ne kadar kazanırlar?

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  İlk bakışta iç mekanlarımızın baştan ayağı tasarlayıcıları olarak karşımıza çıkmakta olsalar da , son yıllarda çevre tasarımı konularında da faaliyet gösterebilmektedirler.Mağazalar , showroom’lar ,galeriler , konutlar , işyerleri aklınıza gelen tüm mekanlar için en ince detaylarına kadar tasarlayıp , uygulamasını kontrol eden kişilerdir.

  Günümüzde iç mimarlık mesleği mimarlık mesleğine nazaran bayanlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir.Açıkçası ben de böyle düşünüyorum.Boynunda fuları , üzerinde şık bir elbisesiyle konuşma tarzındaki etkileyiciliği ile  oldukça fazla paralar kazandıklarını hepimiz duyuyoruzdur.

   

  Bayanlar arasında ”falanca iç mimar hanımla çalışıyorum!” , ”filanca iç mimar hanımla çalışıyorum!” lafı ciklet gibi ağızdan ağıza dolaşmaya başladı.Bu durum iç mimarlık mesleğini moda tasarımcılarıyla ve stilistlerle aynı popülariteye taşısa da esasında mesleğin çöküşü ve itibarsızlaşmasını da tehdit eden önemli bir durumdur.Çünkü niteliksiz işler ve sırf popüler algısına hitap eden çalışmalar , insanlar arasında hemen yükselme potansiyelini taşısa da ilerisi için büyük tehditler oluşturmaktadır.

   

  Gelelim kazanç durumuna..Bu meslek erbabı yılların tecrubesi biri eğer kendi işyerinin sahibi / sahibesi ise aylık net kazancı ortalama bir doktorla aynıdır.

   

  Ancak fahiş fiyatlara çalışan ve evin dekorasyonu ile baştan ayağı ilgilenen iç mimarlar 15 yıllık tecrubeye sahip ve kendi işinin sahibi bir mimarla eşdeğer kazanır.

   

  Şimdi kazanmayı da bir kenara bırakacak olursak bazı kurslardan mimari tasarım ve dekoratörlük eğitimleri verilmektedir.Bu kurslardan aldıkları sertifikalarla piyasada iş yapan sözde iç mimarlar da mevcut..İş verenlerin bu gibi durumlara dikkat etmesi gerekmektedir.Bunu da belirteyim dedim..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir