İç mimar nedir? Ne iş yapar? Ne kadar kazanırlar?

  9 sene önce yazıldı. Yazar:

  Bir yazımda daha bahsetmiştim mimarlık kavramının halk tarafından nasıl anlaşıldığından..

  Şimdi ise ‘İç mimarlık’ teriminden bahsedeceğim..

  İnşaat Mühendisliği , Yapı ressamlığı , İç mimarlık ve peyzaj mimarlığının bundan 30 sene kadar önce olmadığından dem vurursam bu meslek gruplarına sahip arkadaşlarımız alınmazlar heralde..Çünkü örneğin ODTU’den mezun olan bir mimar yalnızca mimar değil, mimar-mühendis olarak mezun oluyordu.

  Buradan bu meslek gruplarını küçümsediğim veya aşağıladığım sonucu çıkmıyor değerli okuyucular..

  Tersine geç kalınmış bir branşlaşma olarak görüyorum.Çünkü mimarlık ‘mekan tasarlama işidir..’

  Bir yapının strukturel açıdan biçimlenişinden tutun , estetik kaygılar ve sosyo-politik felsefesi bile mimarlardan sorulur.Bir yapı üzerinde statiksel anlamda bile değişiklik yapılacağı zaman İnşaat Mühendisine değil , önce mimara sorulur..Çünkü yapının koordinasyon ve planlama uzmanı mimardır..

  İç mimar nedir ? Ne iş yapar?

  •     Mekanların daha yaşanabilir hale gelmesi ve mimari projesinin daha verimli kullanılması ile kullanıcının estetik kaygılar taşıyan bir ortamda yaşamak istemesi ‘iç mimarlık’ kavramının doğmasına neden oldu..
  •     Çünkü biz mimarlar; yapının manzaraya göre , kuzeye göre vs. yönlenmesinden tutun , odaların birbiri ile ilişkileri ve yapısal faktörleri arasında kayboluyoruz çoğu zaman..İç mimarlık bu nokta yardıma yetişiyor..Renkler , desenler , kumaşlar , mobilyalar , tablo ve süsleme araçları gibi terimler iç mimarlar için vazgeçilmez terimler arasındadır..

  İç mimar ne kadar kazanır?

  Bir iç mimar olmadığım için bu soruya verebilecek net bir cevabım olmamasına rağmen bir kaç lafım ve öngörüm olacak yine de..

  Mekanın büyüklüğü ve kullanılan malzemeye harcanılan meblaya bağlı olarak iç mimarların aldıkları ücretlerde değişmektedir..Hizmet sektörü hiç bir konuda net bir rakam verememesinden yakınır..

  Çünkü insanlar verdiği paranın karşılığında mutlak olarak somut birşey bekler..Mimarlar ve iç mimarlar başta olmak üzere fikir ayrılıkları yaşanılan bu para mevzusu iş verenlerin sıkıntı yaşadıkları noktalardan yalnızca biridir..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir