İç Mekan Tasarımlarınızda Duvar Kaplama Paneli Kullanmak İçin Harika Nedenler

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  
  İnsanların fazlaca resim / selfie çektiği mekanların başında kafe ve restoranlar gelir.Sizce yukarıdaki resimi de düşünecek olursanız bu bir tesadüf olabilir mi..

  Tasarımların temel gayesi kullanıcı memnuniyeti ve fonksiyonel mekanların oluşturulmasını sağlamaktır.En azından mimarlık ve iç mekan tasarımı için bu durum böyledir.Alternatif malzemeler ile gerek sürdürülebilirlik, gerek ekonomiklik ,gerekse de estetik olgular bir araya getirildikçe tasarımcı için en çözümsüz noktalar bile çözüme kavuşmuş oluyor.

  Uygulanabilirlik / uygulama kolaylığı bakımından da yatırımcısını zora sokmayan malzemeler tercih etmek mimarın uygulama safhasında en önemli vazifelerinden biridir.Aksi takdirde işin tamamlanması biraz sıkıntılı olacaktır..

  Bir merdiven boşluğu ancak bu kadar başarılı değerlendirilebilirdi.Bir kaya parçasını oymuşsunuz ve merdivenler için özel hacim oluşturmuşsunuz gibi.

  Mesela yukarıdaki örnekte butik bir restoranda iç mekan öğesi olarak kullanılmış.Ne kadar zarif ve loft bir hava oluşturmuş aşikar.

  Duvar kaplama panellerini tercih etmeniz için nedenler..

  1)Duvar kağıdına nazaran daha efektif ve gerçekçilik katarak mekanların realitesine efektif bir pencere açıyor.

  2)Mekanları sıradanlıktan uzaklaştırarak elit ve ağır bir hava kazandırıyor.Fotoğraf studyosu gibi her bir persfektiften ayrı güzellik kazandırıyor.

  3)Alev almıyor..Yangına dayanıklı bir malzeme..

  4)Ultraviyole korumasıyla dış etmenlerden etkilenmiyor.Dolayısı ile dış cephe elemanı olarak çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

  Özellikle brüt beton görünüme sahip duvar kaplama panelleri ve klasik mardin taşı / antep taşı görünüme sahip olanları gerçekten çok etkileyici.

   

  5)Tasarımlarında detayları atlamayan ve uygulanma esnasında takibe önem veren tasarımcılar için daha farklı ve dikkat çekici bir özelliği daha var ;”Derzlerinde (birleşim yerlerinde), yapısında taş tozu ihtiva eden özel ithal mastik dolgusu kullanıldığı için, panellerde desen takipsizliği değil bütünlük söz konusudur.”

  7)Temizlenmesi duvar kağıdına göre kolaydır.Hatta yıkanabilir..Silinebilir ve solma vs. asla olmaz.Yani bu su ve nemden de etkilenmeyeceği anlamına geliyor.

  8)Boya ve izolasyon gibi ekstra maliyetleri dekoratif görünümü ile ortadan kaldırır.Yalıtım konusunda mekana pozitif katkı sağlar..

  9)En güzel yanlarından biri de şüphesiz delinebilir , kesilebilir olması..Yani dekorasyon yapılan mekan için başka aksesuarların yerleştirilmesine olanak sağlar..

  10)Hafif bir malzemedir.Portatif uygulama kolaylığı sunmaktadır.

  11)Fiberglas, polyester, mastik ve doğaltaş tozundan imal edilmiştir. Pvc, mdf, veya doğal taş değildir.

  12)Bence en etkileyici özelliği ürünün garanti süresinin 10 yıl olması..

  Aynı boyutta tuğlaların bir araya getirilmesi ile oluşan duvarlar, zamansız mekanlar yaratmak isteyenler için özel alternatifler sunuyor. İlk kez Mezopotamya’da kullanıldığı rivayet edilen tuğla, daha sonra Romalılar tarafından kullanılmış. Önceleri sadece yapı gereci olarak kullanılırken sonrasında, sırlanarak daha dekoratif bir görünüme kavuştu.

  duvar kaplama paneliYalıtım malzemesi olmamasına rağmen, paneller yapılan testler sonucu ısı ve ses yalıtımına farkedilir derecede katkı sağladığı tespit edilmiştir.Neden duvar kaplama paneli tercih edilmeli sorusuna cevap olarak daha fazla yanıt arayanlar, ürünün önemli firmalarından europanel’in web sitesini buradan ziyaret edebilirler.

  Aynı boyutta tuğlaların bir araya getirilmesi ile oluşan duvarlar, zamansız mekanlar yaratmak isteyenler için özel alternatifler sunuyor. İlk kez Mezopotamya’da kullanıldığı rivayet edilen tuğla, daha sonra Romalılar tarafından kullanılmış. Önceleri sadece yapı gereci olarak kullanılırken sonrasında, sırlanarak daha dekoratif bir görünüme kavuştu.

  Birbirinden güzel ve estetik iç mekanları derlerken gerçekten zorlandım..Hangisini yazıda hangisi galeride kullanacağıma karar veremedim.Mekanları güzel yapan ve mimari dokunuşların hissedilmesine olanak sağlayan malzemeleri tanıtmaya devam edeceğiz..Bu arada aşağıdaki resimleri de incelemeyi unutmayın!

  Kategori:
  Tasarımlar

  tarafından yorumlandı İç Mekan Tasarımlarınızda Duvar Kaplama Paneli Kullanmak İçin Harika Nedenler

  • Her şey iyi güzel ama fiyatlar neden yazmıyor!!!!.Bu ürünler bence çok pahalı

   Architect Mehmet 9 Ocak 2015 09:49
  • Yorumunuz için teşekkür ederiz.Ancak fiyatlar ürünlerin çeşitliliği nedeniyle değişiklik gösterebilmektedir.Burada tasarım anlamında sizlere nasıl daha fazla destek olabiliriz sorusuna cevap aradık.

   Murat ERÇELEBİ 9 Ocak 2015 09:51
  • İyi güzel diyorsunuz fakat benim gibi doğal taşı meslek edinmiş biri için bu kötü bir durum ithal olan ürünlerin çoğu yerli üreticiyi sıkıntıya sokmakta ve mesleki bir yok oluşa itmekte ben modern çizgiyi kaybedelim demiyorum fakat klasik taş duvar, niş kaplama,şömine bunlarda bir mekanı gayet havalı ve şık gösterebilir.
   Mekanınıza tarihi bir hava katmak isterseniz taş duvar kaplaması, masa ve sehpalar gayet şık ve ağır bir hava katacaktır.

   muhammet 28 Ekim 2015 15:59

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya