İç Mekan Tasarımına Nasıl Başlanır?

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tasarlaması ayrı dert, müşteriye sunması, beğendirmesi , tasarımcının kafasındakileri kağıda dökebilmesi de ayrı dert..Bazı noktalarda tıkanıyor tasarımcılar..İşte bu durumlara sondaj görevi yapacak önerilerim olacak.Bu tavsiyeleri kendi mimarlığını yapmak isteyen herkes üzerine alabilir..

  Mekanın rölövesi veya halihazır çizimleri üzerinden tasarımcının kafasında şekillenen çalışmalar kağıt üzerinde müşteri ile yapılan görüşmeler neticesinde şekillenir.Bu ön taslak çalışma alternatifleri ile harmanlanır ve müşteriler ile yapılan görüşmeler neticesinde son karara bağlanır.Uygulama çizimleri ve teknik detayların çizilmesi ile imalatlara başlanması için hiç bir engel kalmamıştır artık.

  Malzeme ve renk seçimleri müşteriye önerilerde sunulur ancak son karar müşteriye bırakılmalıdır.Neticede kullanacak olan o dur.

  Mekanın genel kurgusunda değiştirilmek istenilenler genel taşıyıcı sisteme ve çevreye zarar vermeyecek şekilde düzenlendikten sonra net çizimler ile taslak çalışma üzerinde kafa patlatmaya devam edilir.

  Tasarımda tıkanıldığında yapılabilecek şeyler..

  1.Bu tıkanmanın neden yaşandığının analizini iyi yapın!

  2.Genelde tüm aksaklıklar ve duraksamalar ne yapılacağına tam karar verilemediği durumlarda olur.Böyle bir durumda bol bol eskizler yaparak kafanızın açılmasını bekleyin..Bu belki 1 günü bulabilir..

  3.Kafanızda çözümsüz kalan noktalar ile ilgili gelen bir ilham neticesinde bir kaç farklı çözüm geldi ve bu çözümlerden hangisini uygulatacağınızı beyninizde tartışıyorsanız içlerinden en sade olanı seçin.Karmaşıklık beyninizi yoracaktır.

  4.Alternatif çalışmalardan kaçınmaya çalışın..Çoğunlukla tercih edilen ve piyasada popüler olan uygulamaları seçmeye özen gösterin..

  5.Çizimlerinizi uygulanabilirlik doğrultusunda planlayın..Böyle olursa en ufak bir tıkanma yaşadığınızda , danışabileceğiniz çokça kişi olacaktır.

  Benzeri öneriler çoğaltılabilir..Birçoğu kendi tecrubelerim ile oluşturulmuş maddeler olsa da pek çoğunuz belki de farkında olmadan kullanıyor olabilirsiniz..

  Neticede biz mimarlar da insanız..Tıkanmalar yaşamayacağız diye birşey yok.Çizim konusu halledilse bile uygulama detayları veya imalat sırasında çizdiğimiz şeyin uygulanmasının mümkün olmadığı durumlara bile rastlamışızdır.

  Ben bir kişinin bir mimar ile çalışmasını, farklılık arayışlarına derman olabilecek öneriler sunulması isteğine bağlıyorum.Yani müşterinin kafasındakini kağıda döküp aynısını da uygulatma makinesi olarak mimarı görmesi ve bu yüzden çalıştığını düşünmek bile istemiyorum..Çünkü mimara ödediği her kuruş için göz nuru vardır.Saatlerce kurulan hayaller ve senaryolar vardır..Uykusuzluk , nikotin vardır.Bol bol neskafe vardır.Eğer bir mimar değilseniz ve bir mimar ile çalışıyorsanız bırakın isteklerinizi söyledikten sonra istediğini yapsın!..Paranızın kıymetini bilin..Bu durumda sizden 10 kat daha mutlu ve rahat olacak bir mimar bulacaksınız.Tasarım özgürlüktür ve hiç bir kısıtlama onun özgürlüğünde ulaşılamaz yerlere gelemez..

  İç mekan için de aynısı geçerlidir..

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı İç Mekan Tasarımına Nasıl Başlanır?

  • Alternatif çalışmalardan kaçınmaya çalışın..Çoğunlukla tercih edilen ve piyasada popüler olan uygulamaları seçmeye özen gösterin..kesinlikle katılmıyorum

   tuncay 4 Mayıs 2018 12:37

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya