İç Mekan Tasarımı İçin Fiyatlandırma Hakkında

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İç Mekan tasarımı ve dekorasyon işi ile uğraşanlar bilecektir, rölöve alınıp 3d modeller üzerinden mekanın yeni şeklinin nasıl olacağını ifade etmek en az 1 haftalık bir iştir.

  Yalnızca tek bir odanın tasarımı ve kullanılacak malzemelerin araştırılıp fiyatlandırma çalışması yapılması zaten başlı başına bir iş.İşverenlerin anlamadığı nokta veya yanlış anladığı nokta , mekanın nasıl olacağına dair yapılan çalışmaların bir emek ile yapıldığıdır.

  Bu konuda ben de dahil pek çok mimar arkadaşımızın başı yandı.Yani mekana göre yapılan tasarım çalışmasında müşteriye sunulan fiyat teklifinde , hangi malzemelerin kullanılacağı , ne kadar masraf tutacağı detaylı bir şekilde açıklanmasına rağmen müşteri zatı muhterem efendiler direkt olarak fiyata bakarak yorumlarını yapıyor.

  Hangi tür malzeme kullanıldı, nek kadar harcanacak neden bu malzemeler ve ne kadar sürecek gibi soruları bile es geçenler oluyor.Bir anlık bir fiyat değerlendirmesi ile bazen görseller bile harcanıyor.Dekorasyon ve iç tasarım işi gerçekten oldukça yağlı işler arkadaşlar.Laf aramızda az önce kaba tabir ile ifade ettiğim yağlı kelimesi mimarın karnını doyuracak nitelik ve nicelikte ödeme yi kastediyor.Metrekare için 60 -80 tl gibi rakamları bulan dekorasyon çalışmalarının görselleştirmeleri müşteriye sunulsa ayrı dert..Sunulmasa ayrı dert.

  Birde şu mesele var..Hatır gönül ile mimarlık olmaz arkadaşlar..İşverenlerin en fazla söylediği şey ne sermaye harcadın sorusu oluyor..Bu türde sorulara verilebilecek en güzel yanıt yıllarını verdiğini söylemesidir mimarın..Anlayan için enteresan bir yanıt olacağı kesin..

  Aşağıda başarılı bulduğum bir kaç render çalışması örneği var..Yeri gelmiş iken bunları da sizle paylaşalım..  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya