Hutong’a Hayat Veren Çocuk Kütüphanesi

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tasarlanmış olan ve Komüniteler arasındaki bağı güçlendiren küçük bir proje Hutong’un yeniden hayata dönmesine sebep oldu.

  Şehir merkezinde bulunan Tianamen Meydanı’ndan yaklaşık olarak bir kilometre kadar uzaklıkta sakin bir bölge olan Cha’er Hutong, geçmiş zamanlarda birçok ailenin yaşamış olduğu tipik bir büyük-karmaşık-avlu anlamına gelen da-za-yuan adında yerleşim yeri imiş. Buradaki avlu yaklaşık olarak 300- 400 yıllık bir geçmişe sahip bulunmakta. Bu alan bir zamanlar bir tapınağa da ev sahipliği yapmış. Daha sonra ise 1950 yıllarında değiştirilerek konuta dönüştürülmüş. O yıllardan itibaren bu şekilde kullanılmış olan konutlara son 50- 60 yıl kadar öncede bu konutların ev sahipleri tarafından avlu kısmına birer mutfak eklenmiş ve bu şekilde kullanılmaya devam edilmiş.

  Fakat son yıllarda yapılan ıslah çalışmaları ile sonradan yapılmış bu eklentilerin hemen hemen hepsi temizlenmiş. Fakat asıl beklenti bu sonradan yapılan inşaların hepsini yok etmek değil yeniden tasarı yapıp, iyileştirme olmasıdır. Bu iyileştirmede asıl amaçlanan bu tür eski yıllardan gelen yapılan tarihsel bir öneminin olması ve bulunduğu Hutongs bölgesinde çağdaş sivil hayatın tanınması. Ayrıca yıllardır bu bölgedeki çağdaş hayatın simgelenmesinin göz ardı edildiği de unutulmaması gereken bir gerçektir.

  Yapılar incelendiğinde konutların kırma çatılarının altına kontrplaktan 9 m2’lik çocuk kütüphaneleri ve büyük Japon ağaçlarının altında olan eski mutfaklar göze çarpmaktadır. Bu mutfaklar 6 m2’lik büyüklüğünde olup mavi ve gri tuğlalardan inşa edilmesi dikkat çekmektedir.

  Kategori:
  Sanatsal

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya