Hindistan Evleri…

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Birçok ülkede en yüksek bina yarışına girilirken, Hindistan’da ki Bangalore’ da 12 metreden daha yüksek bina yapmak kanunlarca yasaklanmış.

  Bu yüzden bu site tasarlanırken bu kanun göz önüne alınmış ve bu şekilde yapılmaya karar verilmiş. Tasarım lüks bir yaşam sunuyor.

  Tasarımda iki blok ev olarak planlanmış ve blokların her katında bahçeler bulunuyor. Bu bahçelerdeki yeşillikler ise bina ile birleşiyor.

  Binanın inşaatı sırasında gerçek bitki örtüsünün kaybolması üzerine bu açık her katta bulunan balkonlara yeşillik yerleştirilerek sitenin geneli düşünülerek telafi edilmeye çalışılmıştır.

  Binalarda güneş enerji sistemleri kurularak enerji tasarrufu sağlanmış. Kurulan güneş enerji sisteminden en iyi bir şekilde verim alınabilmesi için de gün ışığı, gölge, yağış ve gölgeleme analizleri bilgisayarda yapılmış.

  Bütün bu yapılan çalışmaların sonucunda mekanik sistemlere yüklenerek, sistemin bu bilgiler ışığında çalışması sağlanmış. Soğutma etkisini optimize edebilmek açısından bina kütlesi ile pencerelerin açıklıkları bilgisayarda tasarlanmış.

  Ayrıca yerleştirilen gölgeleme elemanları ile güneşin sert ışınları kırılmış, ayrıca bu gölgeleme elemanları yağmurdan koruduğu gibi dairelerin iç kısımlarının da görünmesini engelliyor.

  Binanın iklime karşı tüm ısıtma, soğutma ya da havalandırma işlemleri iklim göz önüne alınmış ve titizlikle hazırlanmış.

  Binada ACC bloklar, PV paneller ve güneş yansıtıcı aydınlatmalar kullanılırken, güneş yansıtıcı seramikler ile sıcaklık için izolasyon, detaylı olarak ince hesaplarla hazırlanmış. Ayrıca çift camlı doğramalar ve yağmur suyu biriktirme sistemi de bu binada mevcut.

  Kategori:
  Kısa Kısa

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya