Herning Sanat Merkezi İncelemesi

  5 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Herning Sanat Merkezi, ilk kez 3 farklı kültür kurumunu birleştirmiştir. Bu kurumlar: Hearning Sanat Müzesi, Midwest Birliği ve Socle du Monde’dur.

  Yeni Herning Sanat Merkezi, kalıcı ve geçici olacak sergi galerilerini, 300 kişilik oditoryumu, müzik stüdyolarını, restaurantları, medya kütüphanesini ve yönetim ofislerini içeren, görsel sanatları ve müziği harmanlayan yenilikçi bir alan olmayı hedefliyor.

  Steven Holl’un önermesi ile, arazi ve mimarinin birbiri ile bütünleşmesinden oluşmaktadır ve alanı inşaa etmeyi amaçlıyor. Düz bir alanı, park ve hizmet alanlarını gizleyen, özellikle de güney güneşini yansıtan havuzların vurgulayarak havuzların ve çim tepeciklerinin olduğu engebeli bir araziye çevirilmiştir.

  Galeri mekanları oldukça basittir; sanat için dik açılı ve çok iyi oran kurulmuştur.

  Tepedeki eğri çatı bölümleri, mekana doğal ışığı taşımaktadır ve içerideki hafif galeri duvarları, değişen sergilerde ve etkiniklerde hareket esnekliği sağlamak için taşınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır.

  Eğri çatıların gergin kabuk yapısı, reçine kalıpların içerisindeki karbonfiber tellerden oluşuyor.

  Çatının beyaza boyanmış dokulu yüzeyi iç mekanlardan da görülüyor. Çatının sabitlenmesi, bir tahteravalli gibi orta destek dengesiz güçleri dengelemekte kullanılan ve pencere trizlerinin içerisinden geçen, ince çubuklar yardımı ile sağlanıyor.

  Yeşil dam ince bir katman biçiminde, Sedum ile kaplanmış. Sedum kaplama, kumaş dam sıvama teknolojisindeki ilerlemeler tarafından mümkün olmuştur. Beton duvarların, dokulu beyaz kumaşın içerisinden yükseltilmesi ile söz konusu kumaş teması oluşturmuştur .

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir