Her türlü mimari proje çizilir,çok uygun fiyata modellemesi yapılır(!)

  11 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bu bir yorum yazısıdır.İster katın ister katılmayın ama kişisel görüşlerimi ve konu hakkındaki görüşlerimi olduğu gibi aktaracağım..Mimarlık mesleği öylesine kutsal , öylesine emek gerektiren bir meslektir ki,  mimar olmak lazım ancak anlamak için..Bir proje için saatlerce eskiz yapıp uygulama projesini çizdikten sonra inşaa sahasına gidip kontrol eden mimar maddi anlamda bazen umduğunu bulamaz..

  Freelance  iş kavramı son 10 yıldır moda haline geldi.Mimarlık odaklı düşünecek olursak , proje üretmek , ya da üretilmiş bir proje üzerinden değişikliğe gitmek her zaman bir mimarlık ofisine ihtiyaç duyulabileceği anlamına gelmemektedir kimilerine göre..Çünkü yıllarca başını sokacağı bir mekan olan sıcacık yuvası bunu haketmiyor!

  Oysa çok yanlış..

  Freelance mevzusuna dönecek olursak , boş vakitlerinde mesleğinden para kazanmak için çok uygun fiyatlara çizim yapan , modelleme yapan mimarlar var.Yalan söylemeyeyim..Zamanında ben de yaptım.Ama benim yapmam doğru birşey olduğu anlamına gelmiyor.Freelance, ucuza çizim yapmak sektörün değerini ve itibarını yitirmesine sebebiyet verebilirken , maddi anlamda da sektöre büyük darbe vuracaktır..Çünkü iş verenler bu sefer doğal olarak karşılaştırma yoluna gidecek ve ofislerin , freelance iş yapanlardan 5-6 kat daha fazla para talep ettiklerini öne süreceklerdir.

  Oysa ki ofisin elektrik , su , doğalgaz , yazılım , personel , vergi vs. masrafları var..Peki freelancecilerin?Ne vergi , ne bişey..

  Fazla uzun yazmayı sevmiyorum.Bloglar çoğunlukla 1-2 dk. zaman aralığında okunup sindirilebilecek cinsten oluyor.Diğer türlü okuyucuların sıkılabileceği düşüncesi doğuyor kafamda..Şahsen ben sıkılırdım..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya