Havayı Temizleyen Mantar Lamba…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Son yılların ve özellikle büyük şehirlerin en büyük sorunu olan hava kirliliğine sebep olan kirli hava, yükselerek yayılır ve böylece içinde bulunduğumuz atmosferi zehirliyor. Bu zehrin insan sağlığına ve iklimlerin değişmesine sebep olması nedeni bazı tasarımların ortaya çıkmasına vesile oldu.

  Bu tasarımlardan biri de eko mantar adı ile güneş enerjisi ile çalışmakta olan sokak lambası tasarımıdır. Bu lambalar kendi kendilerinin enerji üretimini sağlarken, bir taraftan da oksijen arıtımı yapıyor ve böylece hava kirliğinin azalmasına yardımcı oluyor. Bu sokak lambalarının şekilleri ise mantarlardan esinlenilerek yapılmış. Bu mantar sokak lambalarında 4 adet LED lamba ile birde hava temizleme sistemi bulunuyor.

  Çevredeki kirli hava, mevcut olan dört adet hava giriş deliğinden soğurularak geçer ve yapay mantarın merkez kısmında konumlandırılmış haldeki hava temizleme sisteminden geçirilir. En son olarak da temizlenmiş olan hava, lambanın üzerinde bulunan direğinin çevresine monte edilmiş haldeki havalandırma kanalı üzerindeki halka şeklinde olan havalandırma borularından dışarıya doğru verilir.

  Yollara entegre edilmiş olan mantar şeklindeki sokak lambaları sayesinde yollardaki kirlilik miktarı ve bakım ihtiyaçları ile ilgili tüm bilgileri merkezi bir uydu istasyonuna iletebiliyor. Akıllı entegrasyona izin vermekte olan bu ağ, otomotiv kirliliğini de etkin bir şekilde kontrol altına alabiliyor.
  Bu yapay mantar lambalar sayesinde, yolların ışıklandırılması güneş enerjisinden faydalanılarak yapılıyor. Böylece hem aydınlanma sağlanıyor hem de hava temizlenmiş oluyor.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya