Hasankeyf İçin UNESCO’ya Başvurulmamış!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Türkiye’nin Ilısu Barajı göl suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf için UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne başvurmadığı öne sürüldü.

  BİRLEŞMİŞ Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler, Hasankeyf için ilginç bir iddiada bulundu. Rössler, Türkiye’nin Ilısu Barajı göl suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf için UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne başvurmadığını açıkladı.

  Rössler, resmi bir başvuru olmaması ve bu konuda inceleme yapılmadığını, bu nedenle Hasankeyf’in şu anda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için hangi kriterleri taşıdığına dair bir şey söylenemeyeceğini söyledi. Mechtild Rössler, “Bu bölge Türkiye tarafından geçici listeye eklenmedi ya da ’Dünya Mirası’ için aday gösterilmedi. Dolayısıyla bu bölge için Dünya Mirası Listesi’nin 10 kriterden herhangi biri için belge sunulması gibi bir süreç olmadı” dedi.

  Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ise UNESCO’nun ’Dünya Kültür Mirası Listesi’ için belirlediği 10 kriterinden 9’unu taşıdığını belirttiği antik kent için iddianın aksine 10 yıl önce başvuru yapıldığını söyledi. Başkan Kusen, ICOMOS Türkiye Milli Komite Yönetim Kurulu 2. Başkanı olan İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın yıllar önce başvuruda bulunduğunu belirterek: “Bilimsel değerlere göre Hasankeyf, şu anda 10 kriterden 9’unu taşıyor. Bunu biz değil, Arkeologlar söylüyor. Yıllar önce Ucomos’un Türkiye temsilcisi olan Zeynep Ahunbay, Hasankeyf’in Unesco’ya alınması isteğine o dönemin sorumluları ‘siyasi karar’ nedeniyle olumsuz görüş bildirdikleri bize bildirdi. Ancak bizim herhangi bir resmi başvurumuz olmadı” dedi.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya