Hall Şarap İmalathanesi Mimarisi!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çevrenin yapısına ve bağlamına uygun olarak, hizmetleri içerisinde bulunduran bir dizi bina, iç avluyu çevreleyecek şekilde dizilmiş.
  İç avlunun tam odak noktasında, 1885 yılında inşa edilmiş olan ve Napa Valley Şarap Kooperatifi tarafından kullanılan ren öve edilmiş tarihi bir bina bulunmaktadır. İç avlu ve ona komşu olan alan, salonlara, sanat koleksiyonlarından çeşitli elemanların sergilenmesi için yarar sağlar nitelikte.
  Merkez avlunun batısında yer almış olan misafirhane, bir yandan ilgi çekici mimarinin görülmesini sağlarken, diğer yandan şarap turunun son durağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Tahta, taş gibi doğal malzemelerle oluşturulan küçük hacimler, aynı zamanda , camın çok yerinde kullanımıyla ilgililerin, üzüm bağının içerisinde hissetmelerini de sağlıyor.Binanın üzerine oturmuş olduğu, büyük havuz, doğal yapıyla uyumlu bir şekle sahip olmak ile birlikte, tasarımında kireç taşı kullanılmış. Şarap tadım alanları bir açık hava terasına açılıyor. Bu teras, misafirlere üzüm bağları ile Mayacamas Dağlarının manzarasını sunmaktadır.

  Resepsiyon binası ise, ziyaretçilere park alanı ve vestiyerden çıkıp, tura başlama motivasyonu veriyor. Tek katlı cam bina, bir resepsiyon salonuna, ziyaretçi oturma odasına, sanat eserlerinin sergileneceği duvarlara, bağcılıkla ilgili eğitim videolarını gösterildiği ve sunuşların yapılıp, tur yolunun anlatıldığı bir multimedya salonuna sahiptir.

  Bu kompleksin en dikkat çekici olan mimari özelliğiyse, serbest biçimli, doğal malzemelerden yapılmış olan güneşlikler. Bu güneşlikler, farklı boyutlardaki hacimleri birbirine bağlarken, farklı bir görüntüyü de gözler önüne serilmektedir.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya