Güneş Enerjisi Kullanacak Olan En Eski Bina!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Proje tamamlanırsa bir ilk daha yaşanacak ve İngiltere’de bulunan 1000 yıllık katedralde güneş enerjisinden yararlanmaya başlanacak. Böyle bir tasarımı gerçekleştirmek için adım atan Mypower adındaki firma, güneş enerjisi çözümleri sunuyor. Mypower firması Gloucester Katedrali’nin çatı kısmına 150 tane panel yerleştirdi. Yerleştirilen güneş panelleri bittiğinde, İngiltere’deki bu bina belki de dünya üzerindeki güneş enerjisi kullanmaya başlayan en eski bina unvanını alacak.

  Çatı kısmına yerleştirilen güneş panelleri Gloucester katedraline dışarıdan bakıldığı zaman görünmüyor ve bu güneş panelleri katedral için 40 kwatt kadar temiz enerji üretiyor. Bu paneller yardımı ile üretiliş olan enerji Gloucester katedralinin dörtte biri kadar olan enerji ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor.

  Bu işle uğraşanlar eski bir binaya güneş enerji panellerini takmanın, yeni bir binaya takmaktan çok daha zor, bir o kadarda uğraştırıcı bir iş olarak tanımlıyorlar. Bunun sebebini de eski binaların çatılarında yıpranmaya bağlı olarak sarkma ve dalgalanmalar olduğundan dolayı hem işin süresinin uzaması hem de mühendislerin sistemi daha fazla dikkatli bir şekilde kontrol etmesinin gerekliği olarak açıklıyorlar.

  Bunun dışında binanın zarar görmemesi açısından da ekstra önlemler alınması gerekiyor. Bu binanın da hasar görmemesi için oldukça fazla önlem alındı ve binaya özel stratejiler üretildi. Ayrıca Harry Potter filminin 3 bölümündeki bazı sahnelerin bu katedralde çekilmiş olduğu biliniyor.
  2050 yılına kadar İngiltere Kilisesi “karbon ayak izini azaltma” projesine çalışmaları ile destek olacak.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir