Güneş Enerjisi İle Soğuyan Stat…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Şimdiye kadar yapılan spor tesislerinin çoğu sürdürülebilir tasarımlar olarak planlanmazken k20 Architect’s Ballarat Regional Soccer Facility’de şimdiye kadar ki bu eğilimi değiştirmek adına enerji verimliliği odaklı olan stat projesi tasarlanmış. Pasif bina tasarımı ile doğal havalandırmayı teşvik eden bu tesis Avustralya’da bulunuyor. Spor tesisi güneş ışınlarının yönünü değiştirerek yaz sıcağı ile başarılı bir mücadele içine giriyor. Tüm bu enerji verimliliğinin dışında, Avustralya tarihine saygı olması bakımından ise stadın arka tarafına da geri dönüşümlü kerestelerden oluşmuş, ‘Eureka Stockade’ isimli duvar yapılmış.

  k20 Architect’s ‘in BRSF tasarımında, tüm tasarımlarında da olduğu gibi yine sürdürülebilirlik ön plana çıkmış. Binanın elektriği güneş panelleri yardımı ile elde edilen güneş enerjisi ile sağlanıyor. Ayrıca yağmur suları toplanarak bu sular tuvaletlerde kullanılıyor.

  Kullanılmış olan saçaklar, genişletilmiş ve çift kalınlıkta tasarlanarak güneş ışınlarını yansıtıyor ve böylece binayı sıcaktan korumuş oluyor. Binada hareketli pencerelerin kullanılmış olması hava akımı sağlayarak doğal havalandırmanın olmasına yarıyor.

  Binanın bütününde yerel ürünlerin kullanılmasına özen gösterilmiş. Plastik oturma yerlerinin tamamı geri dönüştürülebilir malzemeden yapılırken, halıların da %40, geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmış. Binanın tüm boyaları ise VOC değeri düşük olan boyalar tercih edilmiş.

  BSRF’nin en dikkat çekici yönü ise ahşaptan yapılmış kavisli duvarın binayı hem güneşten hem de oyun alanını rüzgardan koruyor olması.

  Bina Dünya standartlarına uygun olarak inşa edilmiş. Ayrıca bu yıl Australian Timber Design Yarışması’nın da finalistlerinden oldu.

  Kategori:
  Haber · Sanatsal

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya