Görsel Gürültüleri Teşhir Platformu’ndan Haberiniz Var mı?

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  gorsel-gurultuleri-teshir-platformu

  Birnevi sosyal sorumluluk projesi üstlenen ve hepimizin ortak malı olan yaşadığımız çevreleri yalnızca ticari menfaatlerini düşünerek katleden zihniyetleri birbir bulup ortaya çıkaran ve mimarlık kültürüne yakışır biçimde seviyeli bir aykırılıkla bunu sunan bir platform var artık!.Görsel Gürültüleri Teşhir Platformu adı altında aslında çok ta tatlı ve dikenli bir isimleri var..

  Fotoğrafladıkları ”görüntü kirliliklerini” güzelce açıklayan ve nasıl olması gerektiği sorusuna da yanıt veren bir sosyal çalışma diyebiliriz esasında ama kendilerini daha yakından tanımak için bloglarından alıntıladığım bu yazıyı okuyun ve o platforma bu link yardımıyla zıplayın 🙂 !

  Basireti bağlanmış insanlarımızın gözüne kirpik kaçırma mücadelesi olarak adlandırdıkları bu çalışmalar topluluğu gerçekten destek verilesi ve herkesle paylaşılası cinsten..Twitter üzerinden bu topluluğu takip etmek isterseniz bu linki tıklayabilirsiniz..

   

  Merhabalar,

  Çok iyi bilindiği üzere gürültünün “sesli” olanına pek fazlaca aşinayız. Bizleri günün her saatinde rahatsız eden araç sesleri, anonslar, kornalar, gereksiz bağırış çağırışlar ve şu anda aklımıza gelmeyen onlarca etken gürültü oluşturmak yoluyla canımızı hayli sıkmaktalar.

  Fakat etrafımızda bizlerin canını bu sesli gürültülerden daha fazla sıkan pek çok “görsel gürültü” mevcut. Ve maalesef bu görsel gürültülerin inanılmaz bir şekilde çoğalmasına ne yaparsak yapalım bir türlü engel olamıyoruz.

  İnsanları bu konuda daha duyarlı olmaya davet etmek ve görsel gürültülerin insan haklarına neredeyse hiç saygı duymayan bir sistemle meydana getirilmiş çirkin varlıklar olduğunu gözler önüne sermek adına Görsel Gürültüleri Teşhir Platformu‘nu kurmuş bulunuyoruz.

  Her gün şahit olmak zorunda kaldığımız bu görsel gürültüleri belgeleyerek teşhir etme yolunda sizlerden de gerekli desteği beklemekte olduğumuzu bilmenizi isteriz.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya