Google Ev Teknolojilerine Yeni Bir Adım Daha Attı!

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Google, dünyada çok büyük bir potansiyele sahip olduğu öngörülen M2M teknolojileri ve akıllı ev projelerine yaptığı yatırımlarına birini daha ekledi. Bu konuda birçok girişime ve projeye özellikle kardeş firması Google Ventura ile destek veren Google, internete bağlı ev eşyaları üreten Nest Labs şirketini 3 miyar 200 milyon dolar ödeyerek satın aldı.

  Şu anda özellikle akıllı termostat ve yangın alarmı aygıtları üzerine yoğunlaşan Nest firmasının, akıllı ev projeleri kapsamında birçok ev aygıtını internete bağlı hale getirip, yönetmek gibi bir hedefi bulunuyordu.

  Birçoğumuzun çocukluğunda zevkle ve hayranlıkla seyrettiği Jetgiller’deki birçok şey, artık hepimize normal gelmeye başladı. Gelecekte makinelerin öğrenme yeteneklerinin çoğalması ile birlikte, günlük hayatta uğraştığımız birçok şeyle artık uğraşmayacağız. Biz işte iken bütün ev işlerinin halledilmesi, veya bizim evi doğru geldiğimiz bilen aygıtların, evimizi ve fırınımızı ısıtması, hatta yemeğimizi hazırlaması, artık hiç de uçuk bir şey olarak gözükmüyor.

  Dünyada M2M teknolojilerinin önümüzdeki 10 yıla damga vuracağından bahsediliyor. Almanya 2020′de evlerin yarısının akıllı ev olması planları yapıyorken, maalesef Türkiye’de bu konuda çalışan firmalar, devlet eliyle yapılması gereken mevzuat değişiklikleri ile uğraşıyor. Akıllı ev ve M2M teknolojilerine gereken önem gösterilmez ise, Türkiye bir treni daha kaçıracaktır.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir