Gökyüzü Bahçeli Ev

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Singapur’un Sentosa adasında inşa edilmiş olan ev farklı yapısı ve yeşil görünümü ile oldukça ilgi çekmekte. Evin adı gökyüzü bahçeli ev anlamına gelen Sky Garden House. Bu muhteşem villanın tasarımı ise Guz Architects’e ait.

  Gökyüzü bahçeli evin bulunduğu arsa çok geniş değil. Bu sebeple yandaki villalardan sadece yüksek bir duvar ile ayrılmış durumda. Gökyüzü bahçeli evi diğer villaradan ayıran bu duvarın görüntüsünün yumuşatılması için tasarımcılar duvar ile villa arasına bir süs havuzu yapmışlar.

  Ayrıca villayı ayırmakta olan bu yüksek duvara desenler oyulmuş ve üst kısma açılmış olan pencereden bu alanın dışarıdan doğal ışık alması sağlanıyor.

  Villanın tam orta kısmına yapılmış olan merdiven için hem ahşap hem de cam kullanılmış. Merdivenin basamakları ahşaptan yapılırken, yan tarafları camdan yapılarak boşlukta olma hissi verilmek istenmiş. Merdiven yukarı katlara kıvrılarak adeta bir yılan gibi çıkarken, cam ve ahşap uyumunu gözler önüne sergiliyor. Ayrıca merdiven doğal havalandırma sağlıyor ve deniz havasını tüm katlara ulaştırabiliyor.

  Villa havuzu deniz manzarasına doğru konumlanmış. Havuzun evin bodrum katına bakan kısmı tamamen camdan tasarlanmış ve bodrum katının karanlık duvarları havuzdan yansımakta olan ışıklarla farklı gölge oyunları oluşturmuş.

  Gökyüzü bahçeli evin beton görüntüsünün soğukluğunun yok edilmesi açısından evin önünde ve arkasında olan teraslar yeşil alan olarak tasarlanmış ve görüntü tamamen değişerek yumuşatılmış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir