Gökkuşağının Renkleriyle Boyanmış Okul…

  6 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bu rengarenk ilkokul binası Singapur’da inşa edilmiş. Bina kelimenin tam anlamıyla gökkuşağının bütün renklerini taşıyor ve bir lolipopa benziyor.

  İlkokul binasının bir tarafı tepelik alana, diğer tarafı ise caddeye bakıyor. Bina yanında bulunan tepelerin formuna uygun bir şekilde eğrisel olarak bir avlunun etrafında inşa edilmiş. Binanın ortasındaki avlu adeta binaların arasında kalmış bir vadi gibi görünümü vermekte.

  Binanın avlusunun merkezini eğime göre oturtulmuş olan geniş bir merdiven oluşturuyor. Bu merdiven aynı zamanda bu okuldaki çocukların açık havada sosyal aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri amfitiyatro olarak da kullanılmakta. Binanın avlusunun içine çocuk için bir oyun bahçesi ile bir spor alanı yerleştirilmiş ve tepesine asma germe sistem konstrüksiyonlar ile yağmurdan çocukların korunması sağlanmış.

  Bu gökkuşağı görünümündeki ilkokulun avlusunun orta kısmında bulunan sarı yüksek kolonların üzerine oturtulmuş olan bir köprü bulunuyor. Bu köprü, iki yanda olan koridorları birbirine bağlıyor.

  Bu binaların dış cephelerinin renkli olarak alüminyum paneller ile çözümü bulunmuş. Okulun dış cephelerin bu kadar fazla renkli olması ve bir şekeri anımsatmasının yanında mekanın iç kısımlarının daha sade olarak tasarlandığı görülüyor.

  Bu rengarenk mimari projeyi, Avustralyalı firma olan Studio 505 ile yerel firma olan LT&T Architects’in ortak çalışması sonucu ortaya çıkarmış. Okul binasının topoğrafik yapıya olan uygunluğu ve çocuk ruhuna çok güzel bir şekilde hitap etmesi bu projeyi hazırlayan mimarların farklılığını da ortaya çıkarıyor.

  Kategori:
  Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya