Göçebe Tarzı Ahşap Ev!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tamamı ahşap olan bu ev doğayla uyumlu ve taşınabilir mobil ev grubundan. Tasarımını Japon mimar olan Kengo Kuma ve dış mekan eşya üreticisi olan Snow Peak yapmış. Ortaya çıkardıkları bu taşınabilir mobil eve ‘jyubako’ adı verilmiş.

  Ahşap mobil ev kullanıcıların istedikleri zaman kendi ihtiyaçlarına uyumlu hale getirebilecekleri karavan benzeri bu yapı, insanların özellikle temel ihtiyaçlarının karşılanması amacına yönelik biçimde tasarlanmış.

  Japon mimar olan Kengo Kuma evin dış ve iç kısımlarında ahşap paneller kullanmış. Böylece oldukça küçük bir tasarım olmasına karşın insanları kendine çeken sevimli, sıcak ve davetkâr bir iç mekân yaratmış olmuş.

  Geleneksel Japon evlerinde olan tatami yani hasır kilim paspaslarını andıran karavanın duvarları oldukça güzel görünüyor. Yerleşme beklentisi olmayanlara göre olan mobil ev, dış mekân gezilerinde rahatlıkla kullanılabilecek taşınabilir bir barınak olma özelliği taşıyor. Evin içerisine aydınlatma için led lambalar kullanılmış.

  Ahşap mobil barınağın birkaç akıllı özelliğe de var. Eğer seyahat halinde iseniz camları kapalı bir durumda iken ahşap bir kutuyu andıran yapının hatta Japon mimar bunu kapalı bir zarf olarak yorumluyor, kapta iken ya da park haline geldiğinizde kapı ve pencereleri dış kısma doğru açılabiliyor ve bu özellikleri ile masa ya da tente şeklinde kullanılabiliyor. Böylece tekrar bir masa tente gibi ekstra mobilyaya gerek duyulmuyor tüm ihtiyaç duyulan gerekli yüzeyler mobil evde oluşturulabiliyor. Basit bir şekilde yapılmış olan römork tasarımlı mobil ev görenleri göçebe yaşam tarzını teşvik ediyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya