Giresun Evleri, Restorasyon Çalışmalarıyla Yeniden Canlanacak [kısa kısa]

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimari özellikleri ile öne çıkan ve ihtişamı ile türkülere dahi konu olan tarihi Giresun Evleri’nde yapılacak restorasyon çalışmalarıyla, Anadolu kültürü yeniden canlandırılacak.

  İhtişamı ile ön plana çıkan ve mimari özellikleri ile göz kamaştıran tarihi Giresun Evleri, Zeytinlik Mahallesi’nde yapılacak yenileme ve restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayat bularak Anadolu kültürü yeniden canlandırılacak. ‘Zeytinlik Semti Sokak Sağlıklaştırılması ve Restorasyon Çalışması Projesi’ kapsamında yapılacak projenin maliyeti ise, 3,5 milyon lirayı bulacak.

  Onlarca evde çalışma yapılacak Zeytinlik Mahallesi’nin kentin tarihi köşelerinden biri olduğunu dile getiren Giresun Valisi Hasan Karahan, yaptığı açıklamada, mahallede toplu olarak tarihi Giresun evlerinin yer aldığı birkaç bölüm bulunduğunu aktararak, “Mahalle bütünlüğünü kaybetmiş ama bir kısmını yeniden canlandırmak mümkün.

  Bu anlamda DOKA (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) ile bir proje hazırlık çalışmamız oldu. Proje kapsamında yaklaşık 31 evde yenileme, sokak düzenlenmesi ve sokak sağlıklaştırılması yapılacak” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya