Getty Central Garden’in Harika Tasarımı

  1 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Peyzaj mimarlığında bahçe tasarımı yenilikçi, sürdürülebilir, estetik yönüyle güçlü ve fonksiyonelliği olan kavramları kapsamaktadır. Genel anlamda kullanıcılar için tasarlanan bahçe, kullanıcı ihtiyaçlarına göre temalanır. İnsanların günlük hayatlarındaki kargaşadan ve yoğunluktan arınmak amacıyla ziyaret ettikleri bu alanlar kullanıcıların psikolojik durumlarını da göz önüne alarak tasarımların şekillenmesini sağlamaktadır.

  Los Angeles’ta bulunan “Getty Central Garden” üç dönümlük bir arazi üzerine sanatçı Robert Irwin tarafından tasarlanmıştır. Tasarımda çok dikkat çekici noktalardan biri çizgilerin kıvraklığı ve kavisliği diğeri ise bitkisel tasarımdaki dinamiklik ve uygunluktur. Bahçede kotlarla birlikte bir teraslama işlemi yapılmış, manzara açısının korunması sağlanmıştır. Bu terasta kullanıcılar için ayrıca dinlenme alanı olarak tasarlanan program elemanlarında amfi tiyatro esintisi de hakimdir.  Manzara açısı aynı zamanda su öğesini de kapsamaktadır. Su öğesi alanda hakim bir noktada ve tasarımın şekillenmesinde de en büyük etkiyi sağlamaktadır. Alandaki küçük akarsu su öğesini yani havuzu besler ve bu şekilde şelale ve havuz birleşimini oluşturur. Bahçenin tam ortasına konumlandırılan su öğesinin içinde özel şekilde tasarlanmış estetik yönüyle hemen dikkat çeken bir bitkisel tasarım yer almaktadır. Kurgusal bir labirenti andıran bu tasarım yeşil dokusuyla ve sonbaharda renk değiştirmesiyle oldukça dikkat çekicidir.

  Alanda sirkülasyon aktif olduğundan formal çizgilerden yararlanarak daha keskin ve akıcı bir tasarıma gidilmiş, informal çizgiler bu alanların dışında kalan tasarımda uygulanmıştır.

  Bahçenin bitkisel tasarımdaki başarısı hemen göze çarpmaktadır. Alanda dairesel bir tasarım hakim olduğundan uzun boylu ağaçlar bu yönde konumlandırılmıştır. Bu ağaçlar hem gölge hem de çerçeve görevi görmektedirler. Belli parsellere ayrılmış alanlarda keskin çizgilerle bir nevi çit oluşturulmuş, buralarda farklı bitkilere yer verilmiştir. Sonbahar renklenmesi, çiçek renkleri, uzun ömürlü (çok yıllık) bitki seçimleri, bitkilerin dokuları vb. özellikler tasarımda bitki seçimlerini güçlü ve canlı kılmaktadır. Bunun yanında doğal bitki örtüsü korunmuş ekolojiik dengeye zarar vermeden tasarım uygulanmıştır.

  Alanda kullanılan bitki çeşitliliği ve yapısal elemanlarıyla bu bahçe yenilikçi ve özgün tasarımların başında yer almaktadır.

  Kaynakça: https://www.getty.edu/news/press/arch/cntrlgrd.html

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya