Genç Mimarlar İçin Ek Gelir Elde Etmenin 7 Yolu

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Buna benzer paylaşımları daha evvel dağınık biçimde farklı başlıklar altında paylaşmıştım.Ancak Para kazanmanın ne kadar çekici ve gerekli olduğu konuları hiç bir zaman popülaritesini yitirmez..Hele de henüz meslek hayatına yeni atılmış ve asgari ücretin birazcık üzerinde bir maaşla geçim sağlamaya çalışan genç mimarlar için..

  Mesleğimiz güzel, tasarım yapmak , yeni fikirler üretmek ve insanların yaptığımız şeyleri beğenmesi gerçekten ayrı güzellikler.Ancak herşey beğenilmekten veya mutlu olmaktan ibarette değil.Bu bir gerçek ki hobilerimizi bile gerçekleştirebilmek için paraya ihtiyaç duyarız.Örneğin blog yazmak çok sevdiğim bir hobim ve aylık 100 tl’ye yakın sunucu masrafları vs. para ödüyorum.Bunu yadsımıyorum ama bu gerçekten beni mutlu ettiği için zoruma gitmiyor.Sizlere kurban olsun 🙂

  Şimdi lafı daha fazla eveleyip güvelemeden bir kaç ek gelir elde etme yöntemini sizlerle paylaşalım..

  • Yöntem1 : ”FİRMA LİSTELERİ SİTELERİNE KAYDOLUN!”

  Pek tavsiye etmiyorum ama şehir firma rehberleri var.Reklam odaklı sırf başka sitelere yönlendirme linkleri bulunsa da bu internet mecralarından herhangi 5’ine (rakamı attım) mail adresinizi, telefon numaranızı kaydederseniz internette mimarlık hizmeti veren firmalar neler miş diye aratanların sizi bulma olasılıkları oldukça fazla.Ben şahsen bu yöntemi kullandım ilk mezun olduğum sıralarda..Sapıklar mı dadanmadı, ilgisiz konularda telefon mu almadım, alakasız bir ürünün reklamının mı tanıtım mailini almadım ne kadar lüzumsuz iletişimde bulunulmadı desem de boş.

  • Yöntem2 : ”YARI ZAMANLI VEYA FREELANCEOLARAK BAŞKA OFİSLERE İŞ YAPIN!”

  İlk mezun olduğunuz sıralarda bu biraz enayilik gibi gelebilir. ”Neden ben çizeyim paranın büyük kısmını patron alıyor” diyebilirsiniz.Ama azdan çok olur..Ay sonunda elinizdeki ek gelir ana gelirinizi geçebilir bile..Yani gidip bir kaç mimarlık ofisine evde mesai sonrası çizim yapabileceğinizi yada render işleri yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

  • Yöntem3 : ”RÖLÖVE ALABİLİRSİNİZ!”

  Mutfak imalatı yapan yerli ve yabancı üreticiler için , sürücü kursları , dershaneler (gerçi kapanacaklar pek yakında ama 🙂 ) ve gözlük-optik mağazaları için rölöve alma işleri yaparak sadece 20 dakikanızı alacak işler için 500 tl civarında paralar alabilirsiniz.

  • Yöntem4 : ”DIŞARIYA İŞLER YAPABİLİRSİNİZ!”

  Bir tanıdığınızın yenilemek isteyeceği ıslak mekanı veya dekore ettireceği evinin projelendirmesini / uygulama takibini üstlenebilirsiniz.Bu cebinize biraz girdi sağlasa da , size kazandıracağı tecrube ile kazançlı bir iş olacaktır.Haftasonları çalışmayan mimarlar için daha çok geçerli bir yöntem bu.Zaten yöntem 1’deki öneriyle biraz benzeşiyor..

  • Yöntem5 : ”3D MODEL, 2D MOTİF ÇİZİMLERİ SATARAK PARA KAZANABİLİRSİNİZ!”

  Bu yöntemi denemedim.Deneme eğilimindeki bir kaç arkadaşım Türkiye’deki vergilendirme kanununun elde edilecek gelirden daha fazla ödeme yaptırımı gerektireceği düşüncesiyle vazgeçmişlerdi.Bu konuyla ilgili google amcayı kullanabilirsiniz.Ancak bir örnek vermek gerekirse bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

  • Yöntem6 : ”MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNE PROJE YARDIMI!”

  Daha önceki önerilerimde bahsettiğim yardım etmek için yardım etmek ve manevi değerleri maddiyattan önde tutmanın önemi konulu yazılarımdan da yola çıkarak bunu yapmak istemeyebilirsiniz.Ancak çok büyük meblalar istemezseniz o çocukcağızlara faydanız dokunmuş olur..Henüz öğrenciyken alt sınıflara bu yardımı yaparak para kazananları bizzat tanıyorum..

  • Yöntem7 : ”ARKİTERA VB. MİMARLIK SİTELERİNDE YARIM ZAMANLI VE SİGORTALI OLARAK MESAİ SONRASI İÇERİK ÜRETEREK PARA KAZANABİLİRSİNİZ!”

  Yabancı web sitelerinden içerik yorumlamak ve analiz gücünüzün olması gerekmekte bunun için..Ha bir de ingilizce bilginizin gayet iyi olması gerekliliğini istiyorlar..Linkedin sayfalarından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Evet belki listeyi uzatmak mümkün ama biliyorsunuz burada ayağı yere basan şeyleri paylaşıyorum genelde..Faydası dokunabilecek ve aklınızda bir kıvılcım oluşturabilecek içerikleri okumanız sizi mimarimedya’yı okumak ve yeniden ziyaret etmek için en iyi piyango bileti olarak bana geri dönecektir.Faydamız olabiliyorsa ne mutlu bize..

  Sizin de ekleyecekleriniz olursa alt kısımda düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz..

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya