Genç Mimar Adayları Siverek’teki Tarihi Mekanları Gezdi

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde eğitim gören öğrenciler röle ve teknik dersi kapsamında Siverek Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğünün girişimleriyle Siverek ilçesini ziyaret ederek kentin tarihi mekânları ile tarihi kargir evleri gezerek incelemelerde bulundular.

  İlçede bulunan Terzi Evleri, Gümrük Hanı, Timurların Evi, Tarihi Merkez taziye Evi, Cudi Paşa Konağı ile Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan kargir evleri gezen 45 öğrenci derslerini konu alan tarihi yerleşim yerlerinde görüntü ve fotoğraf çektiler.

  Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Meral Halifoğlu Konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Röle ve teknik dersi kapsamında bu yıl çalışma grubumuz olarak konumuzu Siverek üzerine seçtik. Siverek belediyesinin destekleri yaptığımız işbirliğimizle mimarlık fakültesi öğrencileriyle Siverek’teki geleneksel evlerin tespitini, tarihi yapıların gezisini yaparak incelemelerde bulunduk. Bunun yanı sıra gezeceğimiz evlerin röle ve çizimlerini hazırlayacağız, bu hem Siverek’in hem de fakültemiz açısından Diyarbakır dışında başka kent ölçeğinde geleneksel mimarının röle ve çizimlerini hazırlamak açısından eğitim açısından iyi bir çalışma olacak. Siverek Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz, hem teknik ekip olarak, hem de ulaşım konusunda bizlere kolaylık sağladılar. Yapacağımız çalışmalar doğrultusunda bu değerlerimizi korumak amacıyla Diyarbakır koruma kuruluna sunduktan sonra fotoğrafla fakültemizde sergileyeceğiz”

  Gezinin ardından Belediye Başkanı Resul Yılmaz tarihi Cudi Paşa konağında öğrenciler onuruna verilen yemekte öğrencilerle bir araya geldi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya