Genç Bir Mimar Mesleki Gelişimini Nasıl Sağlayabilir ?

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dikkat ediyorum da internet üzerinde adam akıllı , öğretici ve geliştirici gerçekten hiçbir içerik yok..Çünkü eğer olsaydı bu gerçekten çok sıkıcı olurdu ve ziyaretçiler için hiç cazip olmazdı.Neresinde bunun cinsellik , neresinde bunun aşk , meşk çıkar diye söylenip dururdu ziyaretçiler sesli olarak dile getirilmese de..

  youngset-county-architect-jpg

  Yani diyeceğim o ki mesleki gelişim sağlamak ve faydalı içeriklerle bildiklerine yenilerini eklemek isteyen bir insan yani mimarlar için de konuşmuyorum sadece herkes için geçerli bir şey bu, aradığı şeyi nette bulması gerçekten mümkün değil bu anlamda.

  Ben katılmıyorum , internette ne ararsan var lafına!

  Hani mimari teknik detayların adam akıllı öğretildiği ve sırf bu iş üzerine yayın yapan bir site?!.Var  olmasına var ama birçoğu bir malzeme şirketinin kendi ürünlerini ön plana çıkarmak amacıyla yayımladığı ”reklam kokan hareketler bunlar mike!” tarzı içerikler hep..

  İşte bu yüzden kitapların mis kokusuna ve eskiz yapmanın tadına hiç bir şey erişemez bir mimar için..Ben böyle bilir böyle düşünür ve bunu da söylerim..

  İçeriklerin sığ ve belki de birçoğunun teknik anlamda geçerliliği eskimiş olmasını ben bir de internetin gerçek ehil kişilerce kullanılmaması veya kullanılacak bir mecra olmadığını düşünmelerine bağlıyorum..

  Mesleğinden belirli bir süreliğine (örneğin 1-2-3 yıl kadar uzakta kalmış mimarlar için özellikle harika tavsiyeleri barındırdığını anlatmadan konuyu özetlemek istemiyorum.Bu bakımdan gerçekten lütfen bu yazıyı bir ayrı dikkat harcayarak okuyun ..

  Dün oturdum ve boş vakitlerimi nasıl değerlendirdiğimin analizini yaptım. Sonuç ne mi?..Tırt!

  İyisimi hem pc başında adam akıllı vakit geçirmek , hem de hakikaten faydalı olabilecek işler yapmak için bir liste hazırlayayım dedim..

  Sonra hazırladığım liste gerçekten başkaları için de faydalı olabilir diye düşünerek bunu mimarimedya.com ‘da paylaşmak istedim.

  Kendime göre hazırladığımı belirtmemde ki amaç gerçekten samimi bir dille ele alınış olması ile uzaktan yakından ilgisi gerçekten yok!.Bunu söyleyerek herkesin belirli maddeleri kendine göre yontmasını sağlamak esasında.Yani çok iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir konuda yazılan bir eksik giderme işlemi için atlama işlemi yapabilirsiniz.

  architectBu arada mimarlık öğrencileri için de önceden bazı tecrubeleri deneyimlemiş meslektaşlarının ne gibi ihtiyaçları olduğunu ve bunları önceden görmelerini sağlayabilitesi bakımından da faydalı olacağını düşünüyorum.

  Sizler de hazırsanız birçoklarına göre saçma sayılabilecek ama gerçekten insanlara faydalı gelebilecek bu listeyi oluşturmaya artık başlayabiliriz sanırım..

   

  MİMARİ YAZILIMLAR KONUSUNDA GELİŞİME / YENİLENMEYE BAŞLAYABİLİRSİNİZ !

  Bu konuda hepiniz bana fazlasıyla hak vereceksiniz eminim!.Yazılımların gün geçtikçe çeşitli ticari kaygılarla yenilenmesi aslında biz mimarlar için hiç te hoş bir şey değil!.Her zaman kullandığımız çizim araçlarının veya çizimi kolaylaştırma araçlarının yerlerinin hatta fonksiyonlarının bile değiştiğini düşünürsek bu konu daha iyi anlaşılır.

  Çizim programları kategorimizde çeşitli yazılar yayımladım evet bu konuyla ilgili yenilikleri ve değişiklikleri anlatan aynı zamanda yeni programlardan da bahseden!.Ancak iş burada bitmiyor malesef..Uygulama boyutunda hepimiz pc başında oldukça yanlız insanlarız.

  2D Çizim programları konusunda ufak egzersizler yaparak , bloglardan forumlardan gezintiler yaparak bilgilerinizi tazeleyebilir hatta konu ile ilgili kendi notlarınızı ara sıra okuyabilirsiniz.Belirli seviyedeki kullanıcılar için bir kitap almaları tavsiye edilmez.Çünkü kimse zaten bildiği şeyleri öğrenmek istemez..Çizim konusunda yeterli düzeye geldiğinize önce sizin inanmanız lazımdır.Eğer gerçekten iyi yerlerde ve hızlı çizim yaptığınızı düşünüyorsanız ”autocad üzerinden araba sürmeyi filan öğrenebilirsiniz 🙂 ” .Bundan kastedtiğim şeyin ileri autocad teknikleri olduğunu anlamışsınızdır umarım..

  Artık 2d çizimlerde süpersiniz diyelim , sıra geldi Autocad üzerinden modellemeler yapmaya başlayın.Zaten yapabiliyorsanız yeterince iyi olup olmadığınızı test edin.

  3D Çizim programları konusunda zaten belirli yerlerde ve seviyelerde olduğunuzu baz alarak bir iş listesi oluşturacak olursam öncelikli diyeceğim şey kesinlikle arayüzde minik gezintilerle programa olan hakimiyetinizi deneyebileceğiniz minik egzersizler yapmanız olacaktır.

  3Ds Max. , Sketch Up veya hangi programı kullanıyorsanız /  kullandıysanız eksiklerinizin neler veya nerelerde zorlanıyorsunuz onları çözmeye başlayın..Bu konuda eksiklerinizi gidermek ve hatırlatma seansları için çeşitli sitelere ve eğitim setlerine bir kaç lira para harcayarak ulaşmanız veya bir arkadaşınızdan rica etmeniz hiç te zor olmayacaktır.Google amcadan bu konuda sizin için bir arama yapmasını da isteyebilirsiniz.

  2D ve 3D Çizimler konusunda yeterince sabırlı davranıp eski çizme hızınıza / teknik bilgilerinize / pratik bilgilerinize ve gücünüze ulaştıysanız sıra geldi mimari görselleştirme programlarına..

  Mimari görselleştirme programları konusunda da  eğer gerçek manada modelleme ve çizim yapabildiğinize inanıyorsanız (bunu vurgulayarak söylüyorum çünkü kaliteli bir renderin çok kaliteli bir modelleme sürecinden sonra ortaya çıktığını söylemek isterim!) render motorları hakkında bir araştırma yapabilirsiniz.Araştırmalarınız neticesinde çıkan sonuçları kendi içinizde veya arkadaşlarınızla paylaşarak çıkan sonuç ne ise o render motoru üzerine mutlak bir taarruz düzenleyin!.

  Mimari görselleştirmeleriniz de tamam diyelim render konusunda ne yazıkki ülkemizde faydalı güzel bilgileri hiç bir meslektaşımız paylaşmamaktadır.(Kendi render setuplarını ısrarla paylamaktan çekiniyorlar..) 

  Artık sıra geldi mimari görselleştirmeleriniz üzerinde ufak rutüşler yapabileceğiniz alt yapıyı kazanmaya ve o programları keşfetmeye..

  Bu yazı çok uzun oldu,  en iyisi parçalara ayırmak ve değişik odaklar yaratmak..O yüzden Bir Mimar Teknik Konulardaki gelişimini nasıl sağlar başlıklı bu yazıyı okuyarak yazıya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya