Geleneksel ve Moderni Birleştiren Tasarımın Renkleri

  4 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Şehirler için önemli olguların başında yapılar gelmektedir. Yapılar bazen şehirler için anıtsal bir nitelik özelliği, bazen de estetik yönü dışa vurma gibi etkilerle karşımıza çıkmaktadır. İyi bir tasarım çerçevesinde geliştirilen her proje diğerlerinden sıyrılarak listenin başına geçebilmektedir. Peyzaj tasarımının başarılı olabilmesi için peyzaj öğelerinin ve bitkisel tasarımın çok iyi olması, renklerin tasarımdaki kullanımına dikkat edilmesi, estetik yönün ve fonksiyonelliğin ön plana çıkması gibi maddeler sıralanabilir.

  Mimari veya peyzaj tasarımlarında renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisinden yararlanılır. Tasarımda negatif etki yaratan renkler veya yaratılmaya çalışılan renk uyumları insanlar üzerinde kötü bir his bırakacağından tasarımın başarılı olması da beklenemez. Mimari tasarımlarda renklerden daha çok cephelerde ve iç mekanlarda yararlanılırken, peyzaj tasarımlarında bu etki bitkilerden karşılanabilmektedir.

  Şehirlerdeki yapıların renklerle birleşmesi sonucu ortaya çıkan başarılı projelerin başında ‘Puji Köprüsü’ gelmektedir. Çin’de bulunan daha önce yayaların kullanımı için Suzhou Deresi üzerine inşa edilen köprü, 2009 yılında tekrar yenilenmiştir. Köprünün yapılma amacı bölgeler arasındaki bağlantıyı kurmak ve bisiklet veya scoter gibi küçük araçların da alandan yararlanmasını sağlamaktır. Köprünün gri asfalt görüntüsünden uzaklaşma eğiliminin renklerle yapılmış olması ayrıca dikkat çekici bir unsurdur. Şehrin manzarasının tam ortasında kurulmuş bu platformda kullanıcılara hem manzara keşfi hem de rekreasyonel faaliyetlerini gerçekleştirme olanağı sağlanmıştır. Farklı sirkülasyonlar farklı renklerle imgelenmiştir.Zeminde kullanılan turkuaz rengi sakinleştirici etkisinden dolayı bakıldığında huzurlu bir ortam yaratma konusunda başarılıdır. Yeşil rengi bisiklet kullanıcıları için ayıran tasarımcılar sarı rengi alanda öğeleri vurgulamak amacıyla kullanmışlardır. Pembe rengin kullanımı ve informal geçişleri alanda hareketliliği sağlamaktadır.

  Köprü üzerindeki ceplerde dinlenme alanları, seyir terasları ve minik amfi de yer almaktadır. Peyzaj tasarımı açısından büyük bitki kaplarının içerisine konumlandırılan bitkiler alanda canlılığı yakalamanın yanı sıra çerçeve özelliğini de üstlenmektedirler. Uzun boylu ve habitusu düzgün bitkilerin kullanımıyla estetiksel denge sağlanmıştır.

  Renklerin estetik yönünün ve yenilikçi bir tasarımın kullanıldığı bu proje şehrin dinamik yapısını da bünyesine katmakta başarılı olmuştur.

  Kaynakça: https://100architects.com/project/high-loop/

  Kategori:
  Kısa Kısa

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya