Geleceğin Örnek Parkları

  5 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kent planlamasında iklimin veya yeryüzü şekillerinin oluşturduğu sorunlar göz ardı edildiğinde zamanla ortaya bazı problemler çıkmaktadır. Doğru tekniklerle yapılmayan planlamalar hem mali açıdan olumsuz etki yaratır hem de geleceğe yönelim yaratmaz. Özellikle okyanus veya su kıyısında, suya yakın yerlerde bulunan yerleşimlerde su taşkınlarına, suyun verdiği zararlara pek çok kez rastlanmaktadır. Bu şehirlerde genellikle bir alanın tasarımı yapılırken (örneğin: çocuk oyun alanı) tüm bu sorunlara çözüm odaklı tasarımlar yapılarak uygulanmalıdır. Böylece taşkın riski ve suyun vereceği zarar en aza indirgenmiş olur.

  Kıyı Parklarına Yaklaşım

  New York’ta projesi tamamlanan ve bir kıyı parkı niteliği taşıyan “Hunters Point South Kıyı Parkı” 11 dönümlük alanı kaplayan doğayla iç içe, şehrin merkezinde bulunan kullanıcılara her türlü imkânı sunan bir mekandır. Küçük bir ada şeklinde tasarlanan alanın asıl özelliği yağmur suyu nedeniyle oluşan sel baskınlarını ve gelgit etkisini azaltmaktır. Burası ayrıca bir kamusal alan konumundadır. Aynı zamanda terk edilmiş bir alanın yeniden canlandırılarak şehre kazandırılması sürdürülebilirlik ve şehrin dokusu açısından da oldukça önemlidir. Ekolojik boyutu tartışmasız çok önemli olan bu proje altyapı, mimari ve peyzaj olarak birbirini tamamlayan döngüsel bir model şeklindedir.

  Parkta ziyaretçiler için birçok farklı kullanıma yer verilmiş, ulaşılabilirliği kolay, güvenli ve konforlu alanlar oluşturulmaya özen gösterilmiştir. Şehirden uzaklaşmadan şehrin manzarası ve dokusunu gözlemlemek mümkündür. Alanda bu amaçla yapılmış 9 metre uzunluğunda platform bulunur. Bu platform şehrin manzarasının tadını çıkarmak isteyenlere muhteşem bir yardımcı elemandır. Yeşil yollar alanı tanımak isteyenlere rehberlik yapmaktadır. Bu parktaki asıl odak noktası yeşil dokunun ve suyun yani mavinin oluşturduğu harmanlanmış bir enerjinin insanı etkileme prensibidir. Çünkü günümüzde çoğu insan şehrin merkezinde gezmek, dinlenmek, enerjisini boşaltmak gibi nedenlerle bu alanlara ihtiyaç duyuyor. Alanda yeşil dokunun da canlı tutulması insanlarda pozitif enerji eğilimini artırmaktadır.

  Bitkisel tasarımda şehrin iklimsel etkisine dayanıklı, yeşil dokuyu en üst seviyede yansıtan bir peyzaj modeli oluşturulmuştur. Bu amaçla doğal bitkilerin kullanıldığı bir peyzaj alanın tamamında hakimdir.

  Kaynakça: https://www.architecturaldigest.com/story/hunters-point-south-park-urban-flood-resiliency

  http://www.arkitera.com/haber/30471/new-york-un-terk-edilmis-endustri-alaninda-kiyi-parki

   

   

  Kategori:
  Makale · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya