Geçmişten İlham Alınmış Bir Bahçe Tasarımı

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Peyzaj mimarlığında farklı kavramları tasarımla buluşturan detaylar her zaman dikkat çekici özelliğe sahip olmuştur. Bu detayları renk, şekil ve dokularla somutlaştırmak tasarıma estetik açıdan zenginlik sağlamaktadır.Peyzaj tasarımlarının yükselen trendlerinden olan peyzaj onarım projeleri kullanılmayan alanların yeniden hayata kazandırılması yönüyle başarı grafiği yüksek olan projelerdir. Bu alanlarda yapısal strüktür elemanların varoluşu dışında mevcuttaki ekolojik yapının canlandırılması doğal bitki örtüsünün alanda yayılışını artırdığı gibi  mikroiklim yönüyle de çevreye olumlu etki sağlamaktadır.

  Peyzaj tasarımlarında yapısal ve bitkisel tasarım en önemli iki kriteri oluşturur. Her iki unsur için de hem fonksiyonellik hem de estetik özelliklerin aynı tasarımda buluşması projeyi geleceğe taşımaktadır. Geri dönüştürülebilir kaynaklı metaryallerin kullanıldığı tasarımlar hem sürdürülebilir özellikli hem de çevreye duyarlıdır. Günümüzde çevresel faktörlere bakıldığında sürdürülebilir kaynakların kullanımı tasarımlar için en önemli destekleyici olguların başında yer almaktadır.

  Meksika’da yer alan “Quetzalcoatl’s Nest” Aztek yılan tanrısından ilham alınarak tasarlanmış bir heykel bahçesidir. Daha önce mağaraları oluşturan bir yapıyken mağaraların yıkılmasıyla tasarımda canlı ve kullanılabilir peyzaj tasarımı oluşturmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Topoğrafik özelliklerin göz önünde bulundurularak tasarlanan proje kıvrımlı formu, kavisli yapısı ve renklerin kullanımıyla dikkat çekicidir. Her şey belli bir ahenk ve düzen içinde karmaşıklığa yer verilmeyen bir dizgi şeklinde tasarlanmıştır. Ekolojik çeşitlilik alanın daha önce doğal bir yapıya sahip olmasından dolayı oldukça zengindir. Aztek yılan tanrısının odak olarak kullanıldığı tasarımda su öğesinin dingin yapısından yararlanılmış, yeşil dokuda renkler yalın ve anlaşılır şekilde vurgulanmıştır. Mekan aynı zamanda manzara açısını tümüyle alana kazandırmaktadır.Kullanıcılara sosyalleşebildikleri ve dinlenme alanı olarak kullanabilecekleri mekanı keşfetme gücünü sunmaktadır.

  Çevresel yönüyle bu alanın hayata kazandırılması flora fauna dengesinin artı yönde ivmelenmesini ayrıca yeni habitatlar oluşmasını sağlamaktadır. Geçmiş ve geleceğe aynı şekilde atıf yapılan tasarımda farklılık ve özgünlük olguları bu bahçeyi ayırt edici kılmaktadır.

  Kaynakça:https://www-atlasobscura-com.translate.goog/places/quetzalcoatl-s-nest?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=sc

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya